Что не устраивает беларусов в литовской историографии 

Модераторы: goward, Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko

Сообщение psv-777 » Сб июн 09, 2012 1:16 pm

Я смотрел зимой(по моему на канале Тревелл)передачу о Летуве.Там одним из действующих лиц был швед,переехавший на ПМЖ в Летуву.
Так вот ,за 10 лет жизни в ней он превратился из Юхансона(не очень точно помню,но что-то очень близкое)-если перевести- Сын Юхана,в ЮхансонАСА :shock:
Я не знаю как это комментировать,но ни в Беларуси ни в Украине например,Юхансон не стал бы ЮхансонОВИЧЕМ или ЮхансонЕНКО.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Сообщение gervasij » Сб июн 09, 2012 6:36 pm

На форуме чытаў,як адзін маскаль пісаў "Хрэн ім, ня буду мяняць прозвішча". Таксама палякі бунтуюць. Атрымліваецца, што коўка на летувіскі капыл амаль прымусовая,так?

Юханевічем стаў бы, "Дацэнт бы прымусіў"! Жартую, мог бы стаць, але толькі па сваёй ахвоце.
Але, калі б ён паспрабаваў назваць свае дзіця Алесям ці Зьміцерам, яму прыйшлось бы паламаць не адзін плот (Файзулой- не пытаньне, Абрамам- ухваляем, Іванам- што можа быць лепей?!!)) . Гэта я прыгадаў эссэ Ўладзіміра Арлова, як ён абіраў імёны сваім сынам..
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение Media » Вт июн 12, 2012 8:49 am

psv-777 писал(а):Я смотрел зимой(по моему на канале Тревелл)передачу о Летуве.Там одним из действующих лиц был швед,переехавший на ПМЖ в Летуву.
Так вот ,за 10 лет жизни в ней он превратился из Юхансона(не очень точно помню,но что-то очень близкое)-если перевести- Сын Юхана,в ЮхансонАСА :shock:
Я не знаю как это комментировать,но ни в Беларуси ни в Украине например,Юхансон не стал бы ЮхансонОВИЧЕМ или ЮхансонЕНКО.
Я конечно не знаю про какого Юхансона идёт речь, но ни кто в Литве насильно в паспорт литовского окончания не приписываeт.
Аватара пользователя
Media
 
Сообщения: 10229
Зарегистрирован: Ср июн 25, 2008 12:53 pm

Сообщение gervasij » Вт июн 12, 2012 9:20 am

Media писал(а):
psv-777 писал(а):Я смотрел зимой(по моему на канале Тревелл)передачу о Летуве.Там одним из действующих лиц был швед,переехавший на ПМЖ в Летуву.
Так вот ,за 10 лет жизни в ней он превратился из Юхансона(не очень точно помню,но что-то очень близкое)-если перевести- Сын Юхана,в ЮхансонАСА :shock:
Я не знаю как это комментировать,но ни в Беларуси ни в Украине например,Юхансон не стал бы ЮхансонОВИЧЕМ или ЮхансонЕНКО.
Я конечно не знаю про какого Юхансона идёт речь, но ни кто в Литве насильно в паспорт литовского окончания не приписываeт.


Прымусова? Гэта як? Павалілі на зямлю й прыціснулі калодай...?
Ці, свараюцца такія ўмовы,што няма выбару?

...чаму тады палякі бунтуюць супраць летувізаціі канчаткаў іх прозвішчаў і імёнаў? Такая інфармацыя ,час ад часу з'яўляецца ў сеціве.

А ўсе гэтыя Іваноўскене,Петровкайке, Сідаравічус...адкуль бяруцца?
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение skorynapiterski » Вт июн 12, 2012 9:45 am

Media писал(а):
psv-777 писал(а):Я смотрел зимой(по моему на канале Тревелл)передачу о Летуве.Там одним из действующих лиц был швед,переехавший на ПМЖ в Летуву.
Так вот ,за 10 лет жизни в ней он превратился из Юхансона(не очень точно помню,но что-то очень близкое)-если перевести- Сын Юхана,в ЮхансонАСА :shock:
Я не знаю как это комментировать,но ни в Беларуси ни в Украине например,Юхансон не стал бы ЮхансонОВИЧЕМ или ЮхансонЕНКО.
Я конечно не знаю про какого Юхансона идёт речь, но ни кто в Литве насильно в паспорт литовского окончания не приписываeт.

И не стоит насильно записывать. Потенциальных противников надо как-то идентифицировать. А добром чаще всего можно добится лучшего.
Хотя кто спорит, иногда приятно похулиганить, дать по кумполу. :lol:
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Сообщение gervasij » Ср июн 13, 2012 12:47 am

СССР. У Рыге павенен адбыцца ўдзел "пад кіраўніцтвам" Святаслава Рыхтэра. Ён яшчэ не "бог",але ўжо вельмі вядомы.
Прыехаў. Убачыў на афішы "Святаславас Рыхтэрас " і пытае ў арганізатара - "Хто гэта?" . Тыя - "Гэта вы!". Ён - "Нет, гэта не я ,гэта не мае імя! " . Сказаў сваяму кіроўцы - "Паехалі адсюль!"

Не літара ў літару , але .. сёньня распавёў сябра-кампазітар.

Мужны чалавек!
)
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение lietuvaitis » Ср июн 13, 2012 9:00 am

Zasek писал(а):
lietuvaitis писал(а):
Zasek писал(а):
lietuvaitis писал(а):Одного немогу понять, вы так пытайтесь уседстя на балтиское кресло и постояно желайте випихнут нас от ее, хотя признаете, что мы балты. Так от куда эта неприязн к этому факту? Чуствуите себя неполноценами?


Проблема современных литовцев в том, что они именно держаться за это кресло, ибо оно это чуть ли не единственный стимул их национального возрождения. И все рассуждения других воспринимают с позиции что кто-то кого-то спихивает, "не отдадим". А комплексы это конечно да. Вы же покорители, значит мы должны комплексовать :D
Разбор просто нестыковок, коих в вашем варианте нашей общей истории выше крыши, вы понять не можете.
Так если мы чистокровные балты и последные носители языка, какже нам за него недержтся? Кем, по вашему, мы дольжны быть?


так если мы чистокровные балты - вот это вас и держит, деление на чистокровных и прочих. А литвинисты вам и доказывают, что чистокровные балты - жемайты в истории ВКЛ НА вторых РОЛЯХ. Дело не в чистокровности. А так конечно натягивать историю на чистокровных, то естественно ляпов много вылазит.
Это толка ваши внутреные проблемы и комплексы, что визде мирещются толка жемайты или своеволно переписывайте слова "Литва" в "Жемаитию". При этом внятного ответа почему у вас такое ненависть к тому, что мы балты - так и нет.
lietuvaitis
 
Сообщения: 4182
Зарегистрирован: Пт дек 29, 2006 12:01 pm

Сообщение skorynapiterski » Ср июн 13, 2012 4:22 pm

gervasij писал(а):СССР. У Рыге павенен адбыцца ўдзел "пад кіраўніцтвам" Святаслава Рыхтэра. Ён яшчэ не "бог",але ўжо вельмі вядомы.
Прыехаў. Убачыў на афішы "Святаславас Рыхтэрас " і пытае ў арганізатара - "Хто гэта?" . Тыя - "Гэта вы!". Ён - "Нет, гэта не я ,гэта не мае імя! " . Сказаў сваяму кіроўцы - "Паехалі адсюль!"

Не літара ў літару , але .. сёньня распавёў сябра-кампазітар.

Мужны чалавек!
)

Конечно, мужны - мужик. Нацик.
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Сообщение goward » Ср июн 13, 2012 4:37 pm

Ага. Только Святослав Рихтор немец по происхождению.
goward
Модератор
 
Сообщения: 2897
Зарегистрирован: Вс июл 08, 2007 2:27 pm
Откуда: Менск

Сообщение skorynapiterski » Ср июн 13, 2012 5:10 pm

Как и Отто Скорцени.
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Сообщение gervasij » Ср июн 13, 2012 5:28 pm

skorynapiterski писал(а):
gervasij писал(а):СССР. У Рыге павенен адбыцца ўдзел "пад кіраўніцтвам" Святаслава Рыхтэра. Ён яшчэ не "бог",але ўжо вельмі вядомы.
Прыехаў. Убачыў на афішы "Святаславас Рыхтэрас " і пытае ў арганізатара - "Хто гэта?" . Тыя - "Гэта вы!". Ён - "Нет, гэта не я ,гэта не мае імя! " . Сказаў сваяму кіроўцы - "Паехалі адсюль!"

Не літара ў літару , але .. сёньня распавёў сябра-кампазітар.

Мужны чалавек!
)

Конечно, мужны - мужик. Нацик.


Што за лухтанас?
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение gervasij » Пн июн 18, 2012 4:22 pm

http://news.tut.by/culture/293730.html? ... evant-news

Лонданскія беларусы атрымалі “Статут ВКЛ” яшчэ 28 год назад

Па словах айца Аляксандра, калісьці гэта выданне належала вядомаму віцебскаму этнографу Аляксею Сапунову, аб чым сведчыць ягоная асабістая пячатка на старонках рарытэта. У “Скарынаўку” ж выданне перадаў адзін з беларускіх эмігрантаў у ЗША. “Адмыслова для гэтага я ў 1974 годзе нават лятаў у Нью-Ёрк”, - прыгадвае кіраўнік бібліятэкі.

Ён распавядае, што з просьбай паглядзець на артэфакты эпохі ВКЛ у Беларускую бібліятэку звярталіся нават з літоўскай амбасады ў Лондане. “Асабліва маладзёны былі вельмі здзіўленыя, калі я паказаў ім арыгінал “Статута” на старабеларускай мове. Ім жа з пялюшак распавядаюць, што ён пісаны па-літоўску. Прапанаваў пачытаць. “Не, - кажуць, - мова змянілася”. “А я ж, беларус, магу чытаць, - адказваю, - і разумею нават” – смяецца Надсан.

“Трэці Статут ВКЛ” – гэта толькі адна перліна з “вялікалітоўскай” калекцыі “Скарынаўкі”. Тут можна ўбачыць фрагменты “Бібліі”, выдадзенай усходнеславянскім першадрукаром Францыскам Скарынам у 1518-1519 гадах, татарскі "Аль-Кітаб", пісаны па-беларуску арабскімі літарамі ў 16 стагоддзі, больш за 100 унікальных карт і шмат што яшчэ. Многіх з гэтых рэліквій, карпатліва сабраных па ўсім свеце, няма ў Беларусі.

“Мы збіралі на эміграцыі ўсё, што было магчыма, каб захаваць нашу багацейшую гісторыю і культуру”, - кажа айцец Аляксандр Надсан. Тым часам, ад моманту афіцыйнага адкрыцця ў 1971 годзе Беларускую бібліятэку і музей імя Ф. Скарыны ў Лондане наведалі некалькі тысяч беларусаў і замежнікаў - усе хто цікавіцца Беларуссю і яе шматвяковай спадчынай.

----------

Яшчэ адзін цвік..

летувісы, пачуўшы, што ліцьвіны пачалі зьбіраць грошы на Статут, сказалі, што прэтэндаваць на яго ня будуць, бо маюць аж 20 ці колькі там асобнікаў.
Толькі зараз я зразумеў, што суседзі нашыя.. зусім ня нашыя дабразычліўцы. Бо,добры сусед проста падараваў бы тое, што ня толькі ягонае, але й чаго ў яго шмат.
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение gervasij » Чт июн 28, 2012 11:38 am

Media писал(а):
psv-777 писал(а):Я смотрел зимой(по моему на канале Тревелл)передачу о Летуве.Там одним из действующих лиц был швед,переехавший на ПМЖ в Летуву.
Так вот ,за 10 лет жизни в ней он превратился из Юхансона(не очень точно помню,но что-то очень близкое)-если перевести- Сын Юхана,в ЮхансонАСА :shock:
Я не знаю как это комментировать,но ни в Беларуси ни в Украине например,Юхансон не стал бы ЮхансонОВИЧЕМ или ЮхансонЕНКО.
Я конечно не знаю про какого Юхансона идёт речь, но ни кто в Литве насильно в паспорт литовского окончания не приписываeт.


---------------------------------

taler777

Добавлено: Сегодня 02:13
Віленская акруга АК
http://jivebelarus.net/history/new-h...2b.html?page=5
У тым часе Літвой кіраваў Антанас Сметона, які быў жанаты з полькай з сямэ' і Хадакоўскіх з-пад Яшунаў. Дзяцей сваіх Сметона пасылаў у польскую гімназію ў Коўне - і адначасова праследаваў палякаў, імкнуўся пазбавіць іх нацыянальнай прыналежнасці. Гэта праводзілася такімі самымі метадамі, якія прымянялі да палякаў немцы на Мазурах.

Для пацвярджэння прывяду толькі некалькі фактаў. Аднойчы літоўскія ўлады аб'явілі пра змену пашпартоў. У новых пашпартах мянялі польскія прозвішчы, перакладаючы іх на літоўскую мову. Напрыклад, Сасноўскі-Пушыналіс, Бжазоўскі-Бержаліс, Казлоўскі - Авінус. Калі прозвішча перакласці было немагчыма, на канцы дабаўлялі "чус". Напрыклад, Даўнаровіч - Даўнаравічус. Калі хто не пагаджаўся з такой заменай бацькаўшчыны, шаўлісы білі яго шомпаламі ад карабінаў - па 25 удараў кожнаму пратэстанту. Самыя стойкія атрымлівалі па 50 удараў.

Апавядаў мне пра тое Даўнаровіч, які і пасля 50 удараў шомпалам застаўся са сваім сапраўдным прозвішчам.

http://forums.tut.by/showthread.php?140 ... page4&f=93
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение gervasij » Пт июн 29, 2012 3:53 pm

Медзія ,па-жмудску, па-партызанску,вырашыў перачакаць навальніцу? Можа, пракаментуеце "бізуны-шампалы"? Хоць скажыце, праўда ці хлусьня !!))
gervasij
 
Сообщения: 3361
Зарегистрирован: Вс авг 09, 2009 1:00 pm
Откуда: Vialikalitva (Belarus)

Сообщение daugaila » Ср июл 04, 2012 8:18 pm

gervasij писал(а):Медзія ,па-жмудску, па-партызанску,вырашыў перачакаць навальніцу? Можа, пракаментуеце "бізуны-шампалы"? Хоць скажыце, праўда ці хлусьня !!))


Забавно. Мой прадед как раз имел фамилию Downarowicz, но он сам и все соседи называли его Дауноравичюсом. Моя бабушка в 1920-е годы уже писала свою фамилию Daunoravičiūtė. Жаль, оба уже на том свете, про бизуны не расскажут.

Я только знаю, что фамилия имеет литовский корень Daunoras (daug + noras, очень желанный), есть как минимум две деревни Daunoriškės, одна под Шяуляй, другая под Аникшчяй.
daugaila
 
Сообщения: 148
Зарегистрирован: Сб июн 09, 2012 4:04 pm
Откуда: Vilnius

Пред.След.

Вернуться в История

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 21

cron