"Шляхта. Брутальная гісторыя"

Модераторы: Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko, Станислав Матвеев, Pavel

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Вт авг 05, 2014 12:01 pm

Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):
grron писал(а): Так што не бярыце вы да галавы Danna.
Меня волнует здесь только одно, grron: обидно за людей. Неужели они заслужили такое к себе отношение? На Западе крестьяне имеют достойную жизнь, которую они заслужили своим трудом. Они имеют свои фермы и достаток. Их уважают, и никому в голову не приходит их оскорблять. А здесь? Мы чем-то хуже?
Так. Менавіта атрымалі тое, чаго так праглі - НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ. Істатовы адбор - толькі на адварот. Таму нашыя, постсаўковыя дзяржавы так і ненавідзяць Стары і Новы свет 8) - не? - ну, то і надалей "хвалюйціся" ды "агіжайціся", калі не ўцямілі яшчэ "чаму?"

... а бяз валодання адказам на пытанне "чаму?" - да пытання "як і што рабіць?" нават прыступацца ні след.


Да каго вы, Буй, звяртаецеся? Пры чым тут людзi i я? Сяляне, - такія ж ахвяры бальшавізму, як і шляхта. Мая сям'я таксама пацярпела ад сталінізму ў 39-м.
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Вт авг 05, 2014 12:08 pm

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а): Так. Мае. І я не лічу, што адказнасьць - гэта адказнасьць за нейкія грахі(!).

Тады пра якую адказнасць вы гаварылi?
Андрусь Буй писал(а): Відавочна вашая прадузятасьць да шляхты за нейкія грахі. А пахары значыцца не пры справах і не грэшныя?... але найперш давайце вызначымся з вашым спісам "грахоў" і перад кім шляхта паграшыла. Гэта прыярытэтнае пытанне - патрабую абавязковага адказу.

Усе людзi грэшныя: як пахары, так I шляхта. Так гаворыцца у Бiблii.
Андрусь Буй писал(а): Ёсьць. Другое пытанне - як вы да гэтай зьявы ставіціся

Андрусь, мы жывем у 21 стагоддзi, а не у сярэднявеччы. Якая шляхта?
Андрусь Буй писал(а): Але для большасьці тых, хто не мае АНІ якіх магчымасьцей(!) лічыць шляхецтва нечым брудным, не вартым годнасьці, а таму імі і прыніжаяцца - "ражаныя казакі з шабляй ў гноі".

Аб якой магчымасцi вы гаворыце?
Андрусь Буй писал(а): Ні ведаю - бо ні разу не быў і нават не ведаю, як з гэтаю суполкаю (ЗШ) звязацца. І не намагаюся - мне бяз неабходнасьці. А вам гэта навошта? Каб узяць усіх на карандаш ды забавязаць "звязду Давіда" насіць? Ці што?...

Андрусь! Адкуль вы узялi, что мне гэтая арганізацыя патрэбна?
Вы пабавіліся і я пажарткаваў - не бярыце да галавы. Такое цудоўнае надворе.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Вт авг 05, 2014 12:12 pm

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Так. Менавіта атрымалі тое, чаго так праглі - НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ. Істатовы адбор - толькі на адварот. Таму нашыя, постсаўковыя дзяржавы так і ненавідзяць Стары і Новы свет 8) - не? - ну, то і надалей "хвалюйціся" ды "агіжайціся", калі не ўцямілі яшчэ "чаму?"

... а бяз валодання адказам на пытанне "чаму?" - да пытання "як і што рабіць?" нават прыступацца ні след.


Да каго вы, Буй, звяртаецеся? Пры чым тут людзi i я? Сяляне, - такія ж ахвяры бальшавізму, як і шляхта. Мая сям'я таксама пацярпела ад сталінізму ў 39-м.
Ну, так і "чаму?" - "НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ" - у чым, па вашаму, справа? - шляхта зграшыла?
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Вт авг 05, 2014 4:06 pm

Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Так. Менавіта атрымалі тое, чаго так праглі - НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ. Істатовы адбор - толькі на адварот. Таму нашыя, постсаўковыя дзяржавы так і ненавідзяць Стары і Новы свет 8) - не? - ну, то і надалей "хвалюйціся" ды "агіжайціся", калі не ўцямілі яшчэ "чаму?"

... а бяз валодання адказам на пытанне "чаму?" - да пытання "як і што рабіць?" нават прыступацца ні след.


Да каго вы, Буй, звяртаецеся? Пры чым тут людзi i я? Сяляне, - такія ж ахвяры бальшавізму, як і шляхта. Мая сям'я таксама пацярпела ад сталінізму ў 39-м.
Ну, так і "чаму?" - "НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ" - у чым, па вашаму, справа? - шляхта зграшыла?

А у чым павiнны людзi? Зямлю I скаціну у iх адабралi, а цяпер хочаце, каб у iх былi фермы?
НЕЛЬГА за сацыяльнае паходжанне людзей абзываць быдлам!
НЕЛЬГА за статус паважаць адных i прыніжаць другix. Ісус, сын Божы, нарадзiуся у сям'і цесляра. Усе перед Богам мы аднолькавыя. Давайце будзем паважаць адзін аднаго.
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Вт авг 05, 2014 9:37 pm

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Ну, так і "чаму?" - "НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ" - у чым, па вашаму, справа? - шляхта зграшыла?
А у чым павiнны людзi?
:shock: А хто вінаваты? Мо шляхта ці амерыкосы з 17га пачалі нейкі шлях да камунізму? - ці мо шляхта ці амерыкосы вынішчылі ў гулазе амаль усё дасведчае ў с/х насельніцтва?

Тыя хто застаўся - абсалютная большасьць "пераможцаў 17га" + адсотак "недабіткаў" "з шабляй у гноі", якія тупа падпарадкаваліся большасьці - "абы не было вайны".

Так хто вінаваты? - выбар не вялікі.

Danna писал(а):Зямлю I скаціну у iх адабралi, а цяпер хочаце, каб у iх былi фермы?
Хто адабраў, Danna? - шляхта? - амерыкосы? - ці хто?

Danna писал(а):НЕЛЬГА за сацыяльнае паходжанне людзей абзываць быдлам!
Згодзен. Мы не быдла. Мы нешта за яго ніжэйшае. Бо нават быдла супраціўляецца вынішчэнню. І не лічыце, што я гэта толькі аб вас - і пра сябе "з шабляй у гноі" каханага таксама. Але я гэтае прыняў, пераварыў, шукаю выйсьце (дарэчы - з нікаторымі), а вы, як і большасьць насельніцтва яшчэ нават на першую прыступку не ступілі. Гонар, пыха ды фанабэрыстасьць - а з чаго? - "НІ ФЕРМ, НІ ДАСТАТКУ, НІ ПАВАГІ АД ТАКІХ ЖА, ЯК ЯНЫ САМЫ"

Danna писал(а):НЕЛЬГА за статус паважаць адных i прыніжаць другix. Ісус, сын Божы, нарадзiуся у сям'і цесляра. Усе перед Богам мы аднолькавыя. Давайце будзем паважаць адзін аднаго.
Каін ды Авель ужо тады былі "ня роўня" адзін адному - як і вы з сваімі братамі ці сёстрамі не роўня адзін адному - з розным дастаткам, а адпаведна і станам жыццёвых прысмакаў.

Мы ўсе РОЗНЫЯ, паважаная Danna 8) - і ў гэтым та і праблема, і, канешне, ні толькі ў нашай дзяржаве. Адсюль і трэ "плясаць" у сваіх разважаннях.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Ср авг 06, 2014 12:41 am

Андрусь Буй писал(а): А хто вінаваты? Мо шляхта ці амерыкосы з 17га пачалі нейкі шлях да камунізму? - ці мо шляхта ці амерыкосы вынішчылі ў гулазе амаль усё дасведчае ў с/х насельніцтва?

Тыя хто застаўся - абсалютная большасьць "пераможцаў 17га" + адсотак "недабіткаў" "з шабляй у гноі", якія тупа падпарадкаваліся большасьці - "абы не было вайны".

Так хто вінаваты? - выбар не вялікі.


Я не разумею: каго вы вiнавацiце у 17 годзе? Мяне, сябе, сялянау? Можа гэта я, цi сяляне адпраулялі людзей у Сібір (у тым лiку маю прабабулю, удаву, з яе дзецьмi)? Можа гэта я расстрэльвала роднага брата маёй бабулi? А можа у гэтым вінаватыя сяляне? Хто гэтыя "недабiткi"? Вы думаеце, што гаворыце? :shock:

Андрусь Буй писал(а): Згодзен. Мы не быдла. Мы нешта за яго ніжэйшае.


Сябе вы можаце лічыць, кем хочаце, хоць чарвяком. А абзываць людзей, - не маеце права. Няхай кожны адказвае за сваё жыцце сам.

Андрусь Буй писал(а):Мы ўсе РОЗНЫЯ, паважаная Danna

На Зямлi мы розныя, а ПЕРАД БОГАМ роуныя.
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Чт авг 07, 2014 10:55 pm

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а): А хто вінаваты? Мо шляхта ці амерыкосы з 17га пачалі нейкі шлях да камунізму? - ці мо шляхта ці амерыкосы вынішчылі ў гулазе амаль усё дасведчае ў с/х насельніцтва?

Тыя хто застаўся - абсалютная большасьць "пераможцаў 17га" + адсотак "недабіткаў" "з шабляй у гноі", якія тупа падпарадкаваліся большасьці - "абы не было вайны".

Так хто вінаваты? - выбар не вялікі.
Я не разумею: каго вы вiнавацiце у 17 годзе? Мяне, сябе, сялянау? Можа гэта я, цi сяляне адпраулялі людзей у Сібір (у тым лiку маю прабабулю, удаву, з яе дзецьмi)? Можа гэта я расстрэльвала роднага брата маёй бабулi? А можа у гэтым вінаватыя сяляне? Хто гэтыя "недабiткi"? Вы думаеце, што гаворыце? :shock:
Вы ў шоку, паважаная Danna, а з чаго б гэта?

Вы мо лічыце, што хтосьці вінаваты ў нашых бедах-напасьцях? Не, паважаная, толькі Мы самы 8) - Мы самы вінаватыя, што так жывём - бо мы гэтага праглі - НЕ? - а чаму НЕ? - Мы сто адсоткава ведалі, што ў нас будуць "фермы, дастататак ды павага", калі пойдзем за бальшавікамі? - так ЧАМУ пайшлі?

Глядзіце Danna на тое, што я вам пішу, шырока адчынянымі вачамі, накшталт вамі пастаўлянага смайлу - ды мо тады да Вас дойде адказ на пытанне - ЧАМУ?

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а): Згодзен. Мы не быдла. Мы нешта за яго ніжэйшае.
Сябе вы можаце лічыць, кем хочаце, хоць чарвяком. А абзываць людзей, - не маеце права. Няхай кожны адказвае за сваё жыцце сам.
Э, нееееее.
"Я думаю, что тут дело в МЕНТАЛИТЕТЕ, а не в происхождении. Людей нужно воспитывать, учить. Вот, что главное. Когда у нас, и у начальства будет порядок в головах, тогда и в стране будет порядок. Если же в головах у нас будет бардак, - то же будет и в нашем государстве." (с) Danna

Так людзей трэ навучаць - ці заставіць у супакоі на суд Божы?

Ні хочаце працаваць над пытаннем "Чаму?" - ваша справа... але ж буцце больш самакрытычнай.

Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Мы ўсе РОЗНЫЯ, паважаная Danna
На Зямлi мы розныя, а ПЕРАД БОГАМ роуныя.
А Мы ўжо ў Раі? :shock:

Ды і ў Бога для кожнага з нас ёсьць свой плян - і ужо гэтай акалічнасьцю Мы розныя - мы не статак клянаваных баранаў - Мы індывідыумы і ў кожнага свой шлях да Бога.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Пт авг 08, 2014 3:11 pm

Danna категорически против того, чтобы считать селян «быдлом». Я согласен, что это обидно и оскорбительно, тем более что по традиции «беларускую культуру» писатели БССР видели только в крестьянской среде (и только один Владимир Короткевич стал видеть основы нашей культуры в нашей шляхте ВКЛ). А идеолог Криштапович и сегодня утверждает по совковой (то есть пророссийской) традиции, что беларусами были только крестьяне, а шляхта ВКЛ якобы не имеет отношения к беларусам.

Но я хочу обратить внимание вот на что.

Когда Хрущев раздал крестьянам паспорта (это 70% жителей БССР), селяне массово бросились в города – и ныне в Беларуси только 20% селян. То есть более двух третей крестьян бросили свои деревни.

Если они не быдло, то поступили по крайней мере некрасиво – предали землю свою предков.

Переехав в города, эти «не быдло» совершили второе предательство: перестали говорить на своей беларуской мове, стыдясь ее как «деревенскую».

Третье деяние этого «не быдла»: именно они, бывшие колхозники, избрали и переизбирают Луку, так как на иное у них нет ни культуры, ни ума. И именно эти бывшие колхозники страшатся вхождения Беларуси в ЕС.

Для сведения: практически вся оппозиция в Беларуси представлена горожанами в 4-ом минимум поколении. А все функционеры пролукашенковские – это вчерашние колхозники.

Теперь по поводу России. На России 80% населения – бывшие крепостные рабы. Их психология с отмены крепостного права никак не поменялась – им по-прежнему нужен «добрый царь», они готовы унижаться и не считают себя личностью и гражданином. Если они не «быдло», то кем же их называть? Обрели свободу, но продолжают себя вести, как крепостные рабы, пресмыкаются перед любой мало-мальской властью как перед барином.

Понимаете, Danna, один поэт писал: «Выдавливаю из себя раба по капле». А эти наоборот рады считать себя рабами. В Древнем Риме полагали, что раб, даже обретя свободу, все равно останется по своим воззрениям рабом – потому что чтобы быть свободным, надо освободиться внутренне – а вот этого-то и нет ни у русских, ни у беларусов из числа бывших селян.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9283
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Пт авг 08, 2014 4:44 pm

Grron на мои слова «Обращаю внимание, я в 1989 был студентом Иняза на 3 курсе. Замечу, что тогда я еще ведать не ведал о своем древнем шляхетском происхождении, это потом к нашей семье стали историки институтов звонить для своих книг и диссертаций» пишет:

Но вы ведь тоже в Беларусь опосля приехали?

Забавно: как я могу учиться в минском Инязе, не приехав в Беларусь???

Я переехал из Москвы в Минск в 1978, а про своих предков шляхты ВКЛ узнал только в 1990, когда был на 4 курсе института. Тогда историкам разрешили заниматься темой ВКЛ, вот они и стали звонить для своих исследований. Думали, что мы им что-то расскажем о древнем роде, а мы-то как раз ничего и не знали, так как дед погиб на фронте, когда моему отцу было 5 лет, а с братьями деда контактов не имели. Осталось только фото 1920-х трех братьев во Второй Речи Посполитой, где дед самый молодой (выучился во Второй Речи на инженера, потом был главным инженером завода Ростсельмаш, откуда его мобилизовали на фронт), второй брат вроде как Иван или Ян и доктор по профессии, а имя третьего вообще неизвестно. Вот это единственное фото и деда, и его братьев:

дед.jpg


Мой дед Александр Сергеевич справа, слева средний брат Иван или Ян, а на стуле старший брат, имя которого неизвестно. Если кто-то сможет опознать изображенных на фото, это будет для нас очень важно.

Судя по всему, два старших брата деда погибли в числе «Катынского списка» среди расстрелянных «поляков» и покоятся в Куропатах - так считает моя мама.

Отец этих трех братьев, мой прадед Сергей, был богатым помещиком и владельцем фольварков под Лидой. Когда он узнал о нападении Гитлера 1 сентября 1939 года, то вместе с гражданской женой Адамихой и старшим братом моего отца Александром (это мой дядя – ныне уже покойный, внук Сергея) закопал в подвале семейное серебро и доллары в нескольких трехлитровых банках – и налегке ночью ушел к своему отцу (моему прапрадеду) в Варшаву. Больше ничего о нем не известно. Раз не дал о себе знать, то, видимо, так и не дошел. На месте поместья прадеда под Лидой Советы сделали какой-то детский дом, а зарытые сокровища там и лежат. Мы пытались искать, но не нашли.

ВСЕ КОНЦЫ ОБРУБЛЕНЫ! Погибли прапрадед из Варшавы, прадед из-под Лиды, два двоюродных деда, а единственный выживший младший их брат – мой дед – погиб следом в 1942. Перед лицом немецкой оккупации Ростова персонал Ростсельмаша мобилизовали на фронт, в том числе моего деда – главного инженера завода. И всё – никто не расскажет истории предков. Осталась бабка (умерла в 1983), которая одна растила трех детей, Елена Ковалькова, полячка. Так и она ничего не знала. Мой дед соблазнился на нее в 1920-х (когда фото сделано), которую прадед нанял пасти его стадо. Мой дед по молодости ее обрюхатил и поставил отца перед фактом, а тот за связь с «плебейкой» выгнал его из дому. Потом, правда, лет через 5 его простил. Но ее все равно считали «простолюдинкой» и в дела рода не посвящали. А если она что и знала, то в советское время лучше было помалкивать на такие темы. После войны ютилась в микроскопической однокомнатной квартирке с тремя детьми и сестрой, у которой все 8 сыновей погибли на фронте – вот на ее пенсию за погибших детей и жили.

Огромным белым пятном для нас остается и вопрос, каким образом мой дед из Второй Речи Посполитой в 1939 оказался в Ростове-на-Дону, где его назначили главным инженером завода и дали трехкомнатную квартиру в центре города.

Среди семейных слухов отмечу два: про счет прадеда в Швейцарском банке и про то, что мой дед якобы не погиб на фронте, но потерял обе ноги и был изувечен внешне, а потому решил не возвращаться из эвакуации из Новосибирска к своей семье, чтобы не быть ей обузой. Где он якобы и умер через несколько лет.

Куда ни кинь – сплошная беда и трагедия. Не сомневаюсь, что дед мог мы мне много чего рассказать об истории рода. Но он нас оставил в 1942, когда моему отцу было всего 5 лет. Даже сыну ничего рассказать не успел.

Да и отец мой чудом выжил в войну. При оккупации Ростова мать его оставила у какой-то родни в станице под Новочеркасском, там советский самолет зачем-то бомбу сбросил на их хату, и кирпичом отцу в возрасте 5 лет чуть голову не проломило, навсегда оглох на одно ухо, огромный шрам на голове. Потом бабка (его мать) приехала его забирать – ребятенок бегает и смеется, а у него кровавая рана на голове, в которой личинки мух копошатся. Она как увидела, так в обморок и упала.

Под стать фильмам ужасов.
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9283
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Пт авг 08, 2014 10:44 pm

Vadim Deruzhinsky писал(а):Осталась бабка (умерла в 1983), которая одна растила трех детей, Елена Ковалькова, полячка. Так и она ничего не знала. Мой дед соблазнился на нее в 1920-х (когда фото сделано), которую прадед нанял пасти его стадо. Мой дед по молодости ее обрюхатил и поставил отца перед фактом, а тот за связь с «плебейкой» выгнал его из дому. Потом, правда, лет через 5 его простил. Но ее все равно считали «простолюдинкой» и в дела рода не посвящали. А если она что и знала, то в советское время лучше было помалкивать на такие темы. После войны ютилась в микроскопической однокомнатной квартирке с тремя детьми и сестрой, у которой все 8 сыновей погибли на фронте – вот на ее пенсию за погибших детей и жили.
Вот видите? А вы говорите "благородные и отзывчивые". Разве можно так относиться к человеку? Это же в чистом виде расизм! Вам не обидно за свою бабушку, за то, что с ней так обошлись? Она ведь такой же близкий по крови вам человек, как и все остальные родственники. И если бы не было её, - не было бы и вас. А ваш дед, - молодец! "Настоящий шляхтич". Им вы можете гордиться. :P
Vadim Deruzhinsky писал(а):Понимаете, Danna, один поэт писал: «Выдавливаю из себя раба по капле». А эти наоборот рады считать себя рабами. В Древнем Риме полагали, что раб, даже обретя свободу, все равно останется по своим воззрениям рабом – потому что чтобы быть свободным, надо освободиться внутренне – а вот этого-то и нет ни у русских, ни у беларусов из числа бывших селян.

Понимаете, свобода и рабство, - понятия растяжимые. Одни пресмыкаются перед баринами, а другие, - рабы систем и предрассудков. Ваш дед поступил по совести и по СОБСТВЕННОМУ решению. Он не является рабом ни того, ни другого. И ДОКАЗАЛ это на деле. Чем и заслуживает уважение.
Но, к сожалению, не все так поступали.
Последний раз редактировалось Danna Сб авг 09, 2014 9:58 pm, всего редактировалось 1 раз.
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Пт авг 08, 2014 11:22 pm

Danna писал(а):... Это же в чистом виде расизм! ...
...якую ахінею Вы пораце, Бог мой Бог... які "расізм"?... сяляне ці шляхта гэта расы?... гэта клясы.


Danna... вось сурёзна - я меркаваў, што Вы выправіце ваша глупства... неяк выкарастаяціся з яго... але не, Вы упарта яго прапіхваеце. Ну, і Бог з вамі - больш патакаць глупству не збіраюся. Пакуль.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Сб авг 09, 2014 6:47 am

Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):... Это же в чистом виде расизм! ...
...якую ахінею Вы пораце, Бог мой Бог... які "расізм"?... сяляне ці шляхта гэта расы?... гэта клясы.
Danna... вось сурёзна - я меркаваў, што Вы выправіце ваша глупства... неяк выкарастаяціся з яго... але не, Вы упарта яго прапіхваеце. Ну, і Бог з вамі - больш патакаць глупству не збіраюся. Пакуль.

Бывайце, Андрусь, калi не разумееце, таго, што я хацела сказаць. Аб расiзме я ужо вышэй гаварыла. I Vadim Deruzhinsky добра усё зразумеу, у адрозненне ад вас. Прывяду яшчэ раз свае словы. Можа, нарэшце, дойдзе да вас. :P
Danna писал(а):
Vadim Deruzhinsky писал(а):нельзя ставить знак равенства между понятиями шляхтич и пан (в значении помещик).

Это так.Но я также согласна с darlockом. Сопоставление "шляхетского собрания" с расизмом, конечно, грубоватое. Но, в любом случае,здесь есть сходство. Оно состоит в неравенстве, превосходстве одних над другими. Ведь "Собрание шляхты и дворянства" существует только для "особенных". Интересно: присутствуют ли на проводимых этой организацией мероприятиях потомки простолюдинов? Если они там бывают, то как они себя чувствуют среди "шляхтичей"? Да и как общаться с людьми, которые изначально считают себя чем-то "выше" ?

Андрусь Буй писал(а):Вы ў шоку, паважаная Danna, а з чаго б гэта?

Растлумачце мне, калi ласка, дурной, як у вас атрымліваецца называць чалавека паважаным, калi вы лiчыце яго "горш за быдла"? Не разумею.
Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):Я не разумею: каго вы вiнавацiце у 17 годзе? Мяне, сябе, сялянау? Можа гэта я, цi сяляне адпраулялі людзей у Сібір (у тым лiку маю прабабулю, удаву, з яе дзецьмi)? Можа гэта я расстрэльвала роднага брата маёй бабулi? А можа у гэтым вінаватыя сяляне? Хто гэтыя "недабiткi"? Вы думаеце, што гаворыце? :shock:


Вы мо лічыце, што хтосьці вінаваты ў нашых бедах-напасьцях? Не, паважаная, толькі Мы самы 8) - Мы самы вінаватыя, што так жывём - бо мы гэтага праглі - НЕ? - а чаму НЕ? - Мы сто адсоткава ведалі, што ў нас будуць "фермы, дастататак ды павага", калі пойдзем за бальшавікамі? - так ЧАМУ пайшлі?

Не разумею: ХТО пайшоу за бальшавікамі? МЫ? Якiм чынам?
Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а): Згодзен. Мы не быдла. Мы нешта за яго ніжэйшае.
Сябе вы можаце лічыць, кем хочаце, хоць чарвяком. А абзываць людзей, - не маеце права. Няхай кожны адказвае за сваё жыцце сам.
Э, нееееее.
"Я думаю, что тут дело в МЕНТАЛИТЕТЕ, а не в происхождении. Людей нужно воспитывать, учить. Вот, что главное. Когда у нас, и у начальства будет порядок в головах, тогда и в стране будет порядок. Если же в головах у нас будет бардак, - то же будет и в нашем государстве." (с) Danna

Так людзей трэ навучаць - ці заставіць у супакоі на суд Божы?

Як вы лiчыце, "Шляхецкi сход" навучае i выхоувае простых людзей, цi зноу стварае прорву памiж "шляхцiчамi" i "плебеямi"? I потым: пры чым тут слова"быдла"? Якое яно мае дачыненне да выхавання? Гэта метад такi?
Андрусь Буй писал(а):
Danna писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Мы ўсе РОЗНЫЯ, паважаная Danna
На Зямлi мы розныя, а ПЕРАД БОГАМ роуныя.
А Мы ўжо ў Раі? :shock:

Ды і ў Бога для кожнага з нас ёсьць свой плян - і ужо гэтай акалічнасьцю Мы розныя - мы не статак клянаваных баранаў - Мы індывідыумы і ў кожнага свой шлях да Бога.

Гэта так. Але для Бога не мае розніцы, якога статусу перад iм чалавек. Ён не дзелiць людзей на "шляхцiчау" i "быдла". Перад IМ усе роуныя.
Последний раз редактировалось Danna Вс авг 10, 2014 7:28 am, всего редактировалось 2 раз(а).
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение skorynapiterski » Сб авг 09, 2014 11:06 am

Danna писал(а):
Гэта так. Але для Бога не мае розніцы, якога статусу перад iм чалавек. Ён не дзелiць людзей на "шляхцiчау" i "быдла". Перад IМ усе роуныя.

Интересная у вас классификация - шляхтичи и быдло. Ваше мнение про песенку https://www.youtube.com/watch?v=i--bB93hKKE ?
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Андрусь Буй » Вс авг 10, 2014 12:16 am

Danna писал(а):Сопоставление "шляхетского собрания" с расизмом, конечно, грубоватое. Но, в любом случае,здесь есть сходство. Оно состоит в неравенстве, превосходстве одних над другими.
А я вам яшчэ раз скажу - пораце вы глупства і прызнаць гэтага не хочаце. Бо калі зыходзіць з нейкіх вашых разважанняў, то і фімінізм гэта барадзьба з нацызмам-фашызмам - "сопоставление с расизмом, конечно, грубоватое, но, в любом случае,здесь есть сходство."

Гэта ГЛУПСТВА НА ПУСТЫМ МЕЙСЦЫ 8)

Danna писал(а):Гэта так. Але для Бога не мае розніцы, якога статусу перад iм чалавек. Ён не дзелiць людзей на "шляхцiчау" i "быдла". Перад IМ усе роуныя.
Калі б мы былі б "усе роўныя", то не было б ні чысцца, ні аду, ні раю - каго судзіць? каго мілаваць? усе ж роўныя?... вы і тут памыляяціся...
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: "Шляхта. Брутальная гісторыя"

Сообщение Danna » Вс авг 10, 2014 8:19 am

Vadim Deruzhinsky писал(а):

Когда Хрущев раздал крестьянам паспорта (это 70% жителей БССР), селяне массово бросились в города – и ныне в Беларуси только 20% селян. То есть более двух третей крестьян бросили свои деревни.

Если они не быдло, то поступили по крайней мере некрасиво – предали землю свою предков.

Переезд в город, - это предательство? Получается, всех эмигрантов мы тоже должны считать предателями :roll:
А с какой стати эти люди должны жить в деревне? Они тоже хотят жить, как горожане. Они не имеют на это права? Может, Хрущёв зря тогда отменил "крепостное право"?

Vadim Deruzhinsky писал(а):Переехав в города, эти «не быдло» совершили второе предательство: перестали говорить на своей беларуской мове, стыдясь ее как «деревенскую».

А вот тут я с вами согласна. И большинство из нас совершили и совершают это предательство. Не только бывшие колхозники.

Vadim Deruzhinsky писал(а):Третье деяние этого «не быдла»: именно они, бывшие колхозники, избрали и переизбирают Луку, так как на иное у них нет ни культуры, ни ума. И именно эти бывшие колхозники страшатся вхождения Беларуси в ЕС.

Я знаю лично людей, родившихся в городе и выходцев из шляхты, состоящих в "Белой Руси" и хваливших СССР. Это как понимать?
Аватара пользователя
Danna
 
Сообщения: 1028
Зарегистрирован: Сб окт 22, 2011 8:35 pm
Откуда: Беларусь

Пред.След.

Вернуться в Иные темы

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 9