Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Модераторы: Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko, Станислав Матвеев, Pavel

Колькі моў вы ведаеце?

Ні воднай
1
8%
Адну
2
15%
Дзьве
1
8%
Тры
4
31%
Чатыры
4
31%
Пяць
0
Голосов нет
Шэсць
1
8%
 
Всего голосов : 13

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение psv-777 » Вт мар 04, 2014 1:07 pm

пиздаболка.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Pavel » Вт мар 04, 2014 1:09 pm

Балейра:
А ваше личное мнение - ну никак здесь не прокатит... Вы - не ученый-лингвист, профессионал-академик, знающий как составляются словари? Нет? - Тогда грош цена вашим умствованиям - "мы маем поўнае права пашырыць яго выкарыстаньне..." , " як я разумею...А ваше личное мнение - ну никак здесь не прокатит... Вы - не ученый-лингвист, профессионал-академик, знающий как составляются словари? Нет? - Тогда грош цена вашим умствованиям - "мы маем поўнае права пашырыць яго выкарыстаньне..." , " як я разумею..."
"Пракаціць, бо ў адрозненьне ад вас я - актыўны носьбіт мовы ды дыпламаваны лінгвіст па сваёй адукацыі. І лексікаграфію з лексікалогіяй мне выкладалі мэтры - Тур і Харытончык у інязе. Ім ж я і экзамены здаваў, пасля якіх колькасць студэнтаў на курсе зьмяншалася, часам нават на 10%. Бо выляталі, не здаўшы тыя экзамены, з іняза лёгка нават адносна моцныя студэнты. -
хреново разумеете, раз не понимаете, что выспа (согласно всем приведенным словарям) - незаселенное, малюсенькое, лишенное растительности место, окруженное водой...
Як мы ўбачылі з вышэйпрыведзенага, гэта ёсць толькі адзінае значэньне слова з 10-ці ці больш прыведзеных. :lol:
И так и не привел никто цитат из произведений классиков с употреблением слова "паувыспа" в качестве доказательства, что такое слово когда-то существовало в белорусской языковой среде... А ведь полуострова всегда были... :!:
Існуе не толькі мова класікаў. Ёсць мноства больш сучасных твораў, перыодыка, газэты ды часопісы, інтэрнет-навіны... мова не стаіць на месцы, яна жыве і разьвіваецца, з'яўляюцца новыя словы, успамінаюцца і пачынаюць ужывацца адносна забытыя ды выціснутыя наркомаўкай... :!:
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Baleiro » Вт мар 04, 2014 1:16 pm

Pavel писал(а):
И так и не привел никто цитат из произведений классиков с употреблением слова "паувыспа" в качестве доказательства, что такое слово когда-то существовало в белорусской языковой среде... А ведь полуострова всегда были... :!:
Існуе не толькі мова класікаў. Ёсць мноства больш сучасных твораў, перыодыка, газэты ды часопісы, інтэрнет-навіны... мова не стаіць на месцы, яна жыве і разьвіваецца, з'яўляюцца новыя словы, успамінаюцца і пачынаюць ужывацца адносна забытыя ды выціснутыя наркомаўкай... :!:
Я ж и говорю - НОВОДЕЛ... :lol:
Поэтому не напускайте туману про "нечто исконно белорусское", кидая подобные словечки, не знакомые настоящим, ныне живущим творцам своей мовы - ее народу... :!:
Baleiro
 
Сообщения: 246
Зарегистрирован: Чт июл 21, 2011 8:00 am

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Baleiro » Вт мар 04, 2014 1:17 pm

psv-777 писал(а):пиздаболка.

ЗОЩИТАН!!! :lol:
Baleiro
 
Сообщения: 246
Зарегистрирован: Чт июл 21, 2011 8:00 am

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Pavel » Вт мар 04, 2014 3:04 pm

Baleiro писал(а):
Pavel писал(а):
И так и не привел никто цитат из произведений классиков с употреблением слова "паувыспа" в качестве доказательства, что такое слово когда-то существовало в белорусской языковой среде... А ведь полуострова всегда были... :!:
Існуе не толькі мова класікаў. Ёсць мноства больш сучасных твораў, перыодыка, газэты ды часопісы, інтэрнет-навіны... мова не стаіць на месцы, яна жыве і разьвіваецца, з'яўляюцца новыя словы, успамінаюцца і пачынаюць ужывацца адносна забытыя ды выціснутыя наркомаўкай... :!:
Я ж и говорю - НОВОДЕЛ... :lol:
Поэтому не напускайте туману про "нечто исконно белорусское", кидая подобные словечки, не знакомые настоящим, ныне живущим творцам своей мовы - ее народу... :!:
Усё новае - гэта добра забытае старае. :!: Кажыце, невядомыя? І ў літаратуры няма?
Сіўко Франц. Выспы
http://knihi.by/knihi/siuko-franc-vyspy
"Выспа" сабрала шэсць узнагародаў "Ніка"
http://euroradio.fm/vyspa-sabrala-shesc ... rodau-nika
У рэшышчы найноўшай лексыкаграфіі, прыкладам якой можа служыць «Слоўнік беларускай мовы (клясычны правапіс)» 2001 году (больш вядомы як «слоўнік Нашай Нівы»), словы «востраў» і «выспа» адзначаюцца раўназначна.
http://be-x-old.wikipedia.org/wiki/%D0% ... 0%B0%D1%9E
Карацей кажучы, я пісаў, пішу і буду пісаць слова "выспа" ў дачыненьні да ўсіх геаграфічных аб'ектаў, абмежаваных вадой за выкл. кантынентаў. І маю права. А вы ўсё роўна за пашыраны ўжытак расейскай мовы, таму якая вам наогул да беларускай мовы справа, не разумею.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Pavel » Ср мар 12, 2014 12:44 pm

Апошнія навіны расейскай лінгвістыкі. :P
Лідар партыі ЛДПР Уладзімір Жырыноўскі прапанаваў выключыць з расійскага алфавіта літару «Ы».

Перад пасяджэннем Дзярждумы РФ Жырыноўскі заявіў: «Прыбраць гэтую літару гадкую, гэта азіятчына, нас за гэта не любяць у Еўропе». Ён падкрэсліў, што гэтая літара прыйшла ў расійскую мову «ад манголаў», і яе няма ў ніводнай еўрапейскай мове. Палітык дадаў: «Гартанны гук, гэта звяры так кажуць: «ы- ы». «І « — усё, дастаткова».

Па словах Жырыноўскага, у дзяцінстве яго сын (віцэ-спікер Дзярждумы Ігар Лебедзеў) не мог вымаўляць літару «ы». «Кажа: «Тата, тата, там мішка». Я думаю, які мішка? Мядзведзь ці што? Аказваецца мыш», — распавёў лідар ЛДПР.

http://nn.by/?c=ar&i=124576
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Ср мар 12, 2014 10:26 pm

Pavel:
Апошнія навіны расейскай лінгвістыкі.


Еврей указывает русской грамматике.

Мол, Крим. А не Крым.

Не успел Жырик Крым присоединить, а давай его преименовывать.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9284
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Pavel » Чт мар 13, 2014 7:00 pm

Адказваю на пытаньне Балейра вышэй і на яе дыскусію з psv-777:

Мы вучыліся з VD у адным універы, але ў розны час. Калі вучыўся VD, ваенная кафедра была абавязковай дзеля студэнтаў і мужчынскага, і жаночага пола. Я асабіста чуў ад выкладчыкаў ваеннай кафедры аб гэтым. Але, калі вучыўся я, ваенная кафедра была факультатыўнай і туды ўжо бралі толькі хлопцаў. Пры паступленьні студэнты здавалі экзамены, праходзілі конкурс, адбор. Бралі толькі лепшых. Кафедра давалі афіцэрскае пасьведчаньне. Але спецыяльнасьці "Спецпрапаганда" ужо не было. Знікла разам з СССР. Мы вывучалі там пераклад па ваеннай тэматыцы.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Пт мар 14, 2014 12:46 am

Pavel:
Адказваю на пытаньне Балейра

Мы вучыліся з VD у адным універы, але ў розны час. Калі вучыўся VD, ваенная кафедра была абавязковай дзеля студэнтаў і мужчынскага, і жаночага пола. Я асабіста чуў ад выкладчыкаў ваеннай кафедры аб гэтым. Але, калі вучыўся я, ваенная кафедра была факультатыўнай і туды ўжо бралі толькі хлопцаў. Пры паступленьні студэнты здавалі экзамены, праходзілі конкурс, адбор. Бралі толькі лепшых. Кафедра давалі афіцэрскае пасьведчаньне. Але спецыяльнасьці "Спецпрапаганда" ужо не было. Знікла разам з СССР. Мы вывучалі там пераклад па ваеннай тэматыцы.

Если кому-то интересно, вот мои воспоминания.

На офицерские звания нас послали в 34-ю танковую дивизию в Борисове. Мы вели себя там как полные распиздяи, так как почти все уже до этого 2-3 года отслужили, дембеля. Моего одногруппника генерал на вахте, проходя, схватил за ворот: ты что за хамло расстегнутое? Тот ответил: я студент. Генерал тут же забыл. Сей кекс сегодня живет в Филадельфии, занимается бизнесом бассейнов.

Несколько моих одногруппников не выдержали тягот сборов, на третий день отказались получать звание офицера и уехали домой. Что интересно – они все потом уехали в США, Бельгию, Англию.

Казармой было здание бывшего концлагеря СС, что уже весело. В рамках спецпропаганды вещали по радио – с одной стороны футбольного стадиона Борисова на другую. При мне Валера с немецкого факультета (тоже уехал) говорит по радио другой точке тоже немцу – «Ты слышишь меня, мерин плоскостопый?». Офицер рядом: «Нельзя такого говорить, нас НАТО прослушивает».

Тот: «Хорошо. Ты слышишь меня, козел? Нас, оказывается, НАТО слушает».

И так далее. Мы не воспринимали это как какую-то «учебку», ибо 2-3 года все уже прослужили, а иные из нас и повевали в Афгане (моему одногруппнику медаль вручили запоздавшую в институте). Так – фигня какая-то.

Нас было там 145 человек. И только трое получили отлично – я из них. Кстати, вообще был отличником в институте.

Но это так, воспоминания.

Чем отличается солдат от офицера? Солдат не учат стрелять из пистолета. А нас научили, и научили разборке Макарова (Вальтер), и как правильно убить врага из этой пукалки.

Ну и многому прочему тоже там научили.

Pavel:
Калі вучыўся VD, ваенная кафедра была абавязковай дзеля студэнтаў і мужчынскага, і жаночага пола

В моей группе офицер говорит: на занятия в джинсах нельзя.

Девушки снимают джинсы и возвращаются в строй в свитерах, которые едва прикрывают их трусы. Далее урок продолжается.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9284
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Pavel » Пт мар 14, 2014 11:09 am

VD:
В моей группе офицер говорит: на занятия в джинсах нельзя.
Девушки снимают джинсы и возвращаются в строй в свитерах, которые едва прикрывают их трусы. Далее урок продолжается.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Выдатна!!! Вельмі ў стылі палканоў з ваенкі!!! :lol: :lol: :lol: Нават згадваю, што чуў нешта падобныя ўспаміны ад саміх выкладчыкаў ваенкі. Здаецца, падпалкоўнік (потым ужо яму далі палкоўніка) Бадылевіч (ці, можа, Гурэўскі) распавядаў падобную гісторыю. З імі там было немагчыма засумаваць!!! :lol: :lol: :lol: Вясёлыя дзядзькі, але гумар іх быў на мяжы фола.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Re: Лінгвістыка і ўсе, што з ей звязанае.

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Сб мар 15, 2014 1:30 am

Еще в рамках воспоминаний и лингвистики. Во время этих офицерских сборов СССР у меня был как раз день рождения. Пить запрещено, но я хитро налил водку в футляр от шампуня, и мы с Andrey Ladyzhenko нашли место отметить мой день рожденья – на скамейке у армейского стадиона 34-й танковой дивизии, делая вид, что мы шампунь попиваем.

Это, если не ошибаюсь, 1990. Или 1989.

Мы сидим и пьем на лавочке, а перед нами на стадионе играют в футбол солдаты этой танковой дивизии – обращаю внимание: дислоцированной в Борисове. Те на нас внимания не обращают (у нас и форма другая – без погон и каких-либо знаков различия и отличия, без значков, которые цепляют на себя срочники).

Но вот стали мы следить за этой игрой – и удивительная вещь! Никто по-русски не говорит, только крики на своих азиатских языках. Одни азиаты! А самое удивительное мы заметили: маты в их общении русские. Типа: карах марах барах ты блядь, джимал арбал в жопу тебе х и яб-л. И типа нормально так, покричали и дальше пошли мяч гонять.

Как интересно! Нам, как студентам-лингвистам. Целую диссертацию можно написать. О дружбе языков в СССР и их взаимном влиянии.

И еще забавное: эти «хлопцы», которые по-русски только русские маты говорят, составляли личный состав 34-ой танковой дивизии в Борисове.

Дурдом.

Несколько лет назад меня и Andrey Ladyzhenko вызвали снимать отпечатки пальцев в военкомат. Мы вместе приехали давать отпечатки пальцев и с удивлением узнали, что нас много лет назад повысили в офицерском звании.

Это еще один дурдом: не сообщить людям о повышении в звании, но при этом гнать их сдавать отпечатки пальцев – что, дескать, «работа военкомата». Это работа Гестапо, а не военкомата.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9284
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Пред.

Вернуться в Иные темы

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 7