ПОИСКИ БЕЛАРУСКОЙ НАЦИИ

Модераторы: Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko, Станислав Матвеев, Pavel

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 10:36 am

propolis писал(а):
Realist писал(а):Это по какой язык так говорить?
Vadim Deruzhinsky писал(а): ў вас бы не знайшлося нейкі дзіўнай да мяне прадузятасці як да нявесты да каго
Бо іншага крытэра не існуе!
Вам, расейцам у Магілёве, і сам чорт не ўказцы...(в сказке?)

Не блытайце мяне з тымі, хто сапраўды тут усіх будуе (надстраивает вторую голову? строит - означает "ставит в строй", "по стойке смирно", а не как строитель-будайнік)

абмеркавалі малавядомыя боку нашай гісторыі і іншага. (кого другого?)

Вы дрэнна ў школе вучыліся: дваране кіравалі пры феадальнай ладзе (лада - она моя. Про машину, что-ли?)

ЯКОГА ДЗЯРЖАВЫ? У вас Дзяржава - гэта Расея, і вы мяне ненавідзіць

Цікава даведацца падрабязнасці

А вы, мяркую, у садку распавядаеце байкі пра тое, як мы, увайшоўшы ў склад Расеі, здабыўшы зарплаты і пенсіі Еўрапейскага Саюза?

Честное слово, давайте лучше по-русски. Обидно за такое ужасное коверканье, в каждом втором слове - грамматическая ошибка (я уже их не отмечал). Последнее сообщение подтверждает мои слова о том, что прежде чем обвинять других в неупотреблении беларускай мовы, нужно пройти хотя бы курсы самому.


А нiчога дрэннага у тым што вы пакажаце гэтыя памылкi напрыклад я не бачу. Вялiкi дзякуй вам за вашую дапамогу. А вось пытанне пра нейкiя курсы беларускай мовы вельмi цiкавае дзе яны есць? Мабыць толькi у Таварыстве Беларускай Мовы на усю краiну i усе? На мой конт перш за усе пытанне у тым каб пачаць размауляць на роднай мове а не боутаць пра гэта. Веды як вядома лепш ужываць у жыццi каб яны лепш засвойвалiсь.

Cвятыя словы… Дык гэта ж калі размаўляць… А тут – прымітыўна ўсталявана праграмка-перакладчык, якая тупа перакладае кожнае слова па-асобку… адсюль і “мая твая не разумей…” :lol: :lol: :lol:
І гэта вельмі паказальна. Зараз разтлумачу, што я імею на ўвазе…
Па-першае: прыведзеныя быццам бы на беларускай мове пасты ВД сведчаць аб тым, што ен ЗУСІМ не ведае мовы, і мяркуе, што яна мала чым адрозніваецца ад рускай у сваім граматычна-сінтаксічным складзе, а таму будзе дастаткова ўставіць тэкст у перакладчык, каб атрымаць паўнавартасны беларускі яго варыянт. :D
Па-другое: тут мы маем паказальную дэманстрацыю таго, што мова ўплывае на склад свядомасці яе выкарыстоўвываючых… Не толькі словы адрозніваюцца, адрозніваецца і узаемасувязь слоў у сказе, паслядоўнасць іх ужывання, дапасаванне слоў паміж сабой, нават род, гэта і есць сваеасаблівасць менавіта НАШАЙ мовы, яе мелодыка, і гэта праява “душы народа”, якая нараджаецца разам з беларусам, у адрозненне ад тых, хто толькі пытаецца стаць ім… Канешне, гэта (валоданне мовай) рэальна можна ажыццявіць, але для гэтага трэба размаўляць, а не карыстацца перакладчыкам, ен можа быць толькі дапаможнікам на першы час, і разважаць на наш, тутэйшы манер, т.е станавіцца беларусам на справе… Няма нічога дрэннага, калі спачатку карыстацца памылкова рускімі словамі, але трэба пытацца строіць гаворку па нормах беларускай мовы…, т.е. пераходзіць на “беларускі склад успрымання рэчаіснасці”, гэта і есць узаемасувязь і ўзаемаўплыў мовы і ДНК… Спадзяюся, ВД мяне зразумее, не гледзячы на беларускую мову… :D
Дарэчы, propolis, Ваша мова таксама не бездакаральная… па частцы пабудовы сказаў аддае русізмамі… Гэта так, не для крытыкі, а проста канстатацыя… Я паважаю Вашыя намаганні і таму не буду крытыкаваць…
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение DeadlY » Пн май 10, 2010 2:25 pm

Не перевирайте и не передёргивайте, это Вас не красит. В таких случаях как бы обычно посылают на "иде ты н..аходишся" :wink:
Ладно, полаялись с Вами и вашим "спецназовцем" и буде :wink: Варитесь в своём котле дальше. Пока, пока, пока :wink:
DeadlY
 

Сообщение Alf » Пн май 10, 2010 2:49 pm

Да ладно Дедли - спецназовцем - типо затупить меня. У меня в отличие от вашей Десятилетки и демонстраций детсада для нациков-гопников - за плечами и техникум и в высшем учебном заведении образования - учился.
Alf
 

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 4:42 pm

Паспрабую адказаць, не гледзячы на тое, што цяжка зразумець Вашу беларускую мову, Вадзім, але хачу сказаць Вам вялікі дзякуй за НАМЕР яе выкарыстоўваць… :lol: Гэта вялікі і недзе нават гераічны крок для Вас. Рэспектуха ад “магілеўчанкі” (і што Вам увайшло ў галаву, што я з Магілева? … здаецца гэта нешта асабіста-інтымнае…, але я не супраць, можаце лічыць, што я і бабруйчанка заадно… :lol: )
Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: Ну наконец-то я нашла подходящую тему для ответа ВД, где меня, надеюсь, не обвинят в оффтопе»

Вам асабіста не падабаецца Вадзім Деружинский? А вось я вельмі схільны меркаваць, што калі б мы з вамі асабіста сустрэліся, то ў вас бы не знайшлося нейкі дзіўнай да мяне прадузятасці як да нявесты да каго. Мы тады цалкам бы знайшлі агульную мову.


У адрозненні ад Вас, паважаны Вадзім Дзеружынскі, я не маю прывычкі пераходзіць на асабістасці… Я нічога не маю супраць Вас асабіста, як чалавека, але Вашы ідэі для мяне не прыймальны… І супраць іх я і прыводжу свае разважанні… Вось, напрыклад, я проста абажаю свайго сынулю, але не змагу згадніцца з ім у нейкіх справах і пытаннях, і што – гэта будзе адзначаць маю нелюбоў да яго асобы? :shock: Да цю-ю-ю…:lol:

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Вы, Вадим, как-то вольно трактуете, кого можно называть беларусом. Можно сказать даже СВОЕвольно. Типа, «живешь верой в ВКЛ – беларус, нет – свободен, русский»…»

А як жа інакш? Бо іншага крытэра не існуе! Ці ты лічыш суверэннасць АЙЧЫНЫ Беларусі - святыняй. Або - калі не лічыш - то і ты тады зусім не беларус.

Вы, Kat Leo, фантазируете, што можна не прызнаваць суверэнітэт Беларусі - але пры гэтым нейкім цудоўным чынам заставацца «беларусам». Такога не бывае.


:lol: У гэтым і есць Ваша памылка, паважаны,… і намер палітызіраваць паняцце “беларускасці”, становячы яго ў сувязь выключна з дакрананнем да ВКЛ і наогул да дзяржаўнасці… Не змешвайце суверэнітэт краіны з Вашым ВКЛ...:lol: Вось на мой погляд - нацыянальная прыналежнасць не мае адносін да палітычных поглядаў - беларус можа быць і сацыялістам, і нацыяналістам, і нават манархістам і яшчэ якім-небудзь другім “-істам”… і ад гэтага не перастане быць беларусам…, калі яго бацькі – беларусы, ен нарадзіўся тут і мае беларускую нацыянальную свядомасць, у нашым выпадку – талерантнасць, разважлівасць у паступках, памяркоўнасць – недзе як “сем раз адмер – адзін адрэж…”, і гэта ня дрэнна… Паспяховасць не прыводзіць да добрых вынікаў…, разве толькі пры лоўлі блох (але я як беларуская памяркоўная кошка, іх лаўлю таксама без асобай спешкі…:lol: , спачатку паразважаю, якім чынам гэта прывабней зрабіць)…
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 4:46 pm

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Но кто запретит такому высокородному приезжему пану придумывать СВОИ критерии принадлежности к беларуской нации?…»

Вам, расейцам у Магілёве, і сам чорт не ўказцы...

:lol: Дзякуй, Вадзім, насмяшылі… І хто б мяне яшчэ так весяліў? На нейкай тарабарскай мове мяне дакараць прыналежнасцю да расейцаў… І хто? - выхадзец з Растова… :lol: :lol: :lol: Да што ж там у Магілеве для Вас такога прываблівага? Можа, і праўда, з’ездзіць туды паглядзець, а то ж не была ж ніводнага разу? Там мабыць ёсць нешта, мне невядомае, але маючае вельмі вялікі ўплыў на ВД… О, SET адтуль… Можа ён ведае?

Vadim Deruzhinsky писал(а):Я б вам, Kat Leo, не плетей даў, а зводзіў бы вас у кафэ, пачаставаў кавы і каньяком, дзе б мы паміж танцамі абмеркавалі малавядомыя боку нашай гісторыі і іншага. Не трэба з мяне рабіць «сінюю бараду».

Які добры пан…:lol: Пашанцавала мне… Вось, Альф, не Вы на трэццім месцы ў Кнізе Пашаны Вадзіма Дзеружынскага, а, відаць па ўсім, - я… :wink:
Я ж не раблю з Вас ніякай “сіняй барады”, Вадзім, не выдумляйце… Я нават бачу ў Вас наяўнасць таленту, не слепая… Але гэтыя б таленты да ў мірных мэтах… А пакуль яны накіраваны на распальванне варожасці паміж народамі і агрэсіўных настрояў , спагады паміж намі не можа быць, на жаль… :(
Але, маючы на ўвазе выказванне Саламона “усе праходзіць, пройдзе і гэта…”, а таксама неаднакратныя змены поглядаў у ранейшым, аб якіх Вы тут упаміналі, я не губляю надзей на змену Вашага светапогляду… Дум спіро – спэро… Пакуль жывеш – надзейся…:wink:
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 4:52 pm

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «но мы-то уже увидели, что Вы – приверженец интересов дворянства - прослойки, стремящейся к власти, ведь это суть, цель и назначение дворянства – править другими».

Вы дрэнна ў школе вучыліся: дваране кіравалі пры феадальнай ладзе. Сёння дваране рэдагаваць ў прынцыпе не могуць, бо няма ў краіне феадальнага ладу. Ён толькі ў вашых фантазіях пра мяне.

У школе я вучылася настолькі “дрэнна”, што мне выдалі залаты медаль… :lol: У той час яго палучыць было няпроста – трэба было не толькі матэматыку з гісторыяй здаць на “выдатна”, але і беларускую мову з літаратурай ведаць на гэтую адзнаку.
Таму-та я і ведаю, што зараз весці гаворку аб сваей прыналежнасці да дваранскага саслоўя не мае ніякай вартасці – другі час, другі сацыяльны лад, і таму Вашая апантанасць сваімі дваранскімі каранямі – фантазіі і вітанне ў віртуале… Выкіньце свае паперкі і хопіць ужо шлындаць па нейкіх дваранскіх сходах у надзеях вярнуць багацце і прывілеі продкаў…
Гісторыя гісторыяй, а рэальнасць – рэальнасцю… Астаўце мертвым хараніць сваіх мертвякоў… Змяніўся час – змяніліся і рэаліі…


Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Вы, призывая к укреплению Государства, отдаете приоритет интересам Государства в ущерб жизненным интересам отдельных людей, и этим играете роль тех, кто расстреливал неугодных – в любом случае это чьи-то родители, деды и прадеды»

ЯКОГА ДЗЯРЖАВЫ? У вас Дзяржава - гэта Расея, і вы мяне ненавідзіць за тое, што я асмеліўся гаварыць ужо аб умацаванні не вашай Расіі, а нашай Беларусі як Дзяржавы. Вось за што вы мяне не любіце.

Памылка, Вадзім… Я не супраць умацавання Расіі, але і не супраць умацавання сваей Дзяржавы… Гэта дыхатамія Вас блытае… Ваша свядомасць умяшчае толькі два ўзаемавыключныя варыянты… Возможны мноства варыянтаў – па мне, дык адно не выключае другога… А не люблю я не Вас, а Вашыя канцэпты пошука ворагаў і занясення вірусу агрэсіі ў свядомасці тутейшых. Ў мяне няма нянавісці да Вас як і да любога іншага, хто не згаджаецца са мной… Калі няма спагады ў нейкіх пытаннях, гэта не повад адчуваць негатыўныя эмоцыі, гэта повад паспрабаваць растлумачыць свае довады і знайсці паразуменне. І калі гэта не атрымліваецца ізноў і ізноў – застаецца толькі пасумаваць… крышачку :wink:,… бо гэта нічога не зменіць, а таму і не варта марнаваць час на нейкія шкадаванні… Ну “захварэў” нехта, дык яму ж і расхлебваць… Карма аднак жа…
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 4:59 pm

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Мы, беларусы, - нация сталкеров, которым пофиг Ваши заморочки, мы просто пытаемся спокойно жить, мирно, без вражды с соседями, без «зараженности» идеями восстановления исторической справедливости»

То есть – без всякой связи с историей наших дедов. Хай Гитлер – или как у вас говорят – Всегда Готов. Насрать в историю ДЕДОВ и своим иностранным заменить историю ВКЛ

Гісторыя – гэта добра, але ж яна павінна ведаць свае месца… А не служыць “шылам” ў … пад хвост… каб лелеяць варожасць… Гэта сярод Вашых паслядоўнікаў, відаць, хутка будуць крычаць “Хайль ВКЛ” і “Хайль, Дзеружынскі”, а мне ніякія выкрыкі не да спадобы… Лепш ціха-мірна жыць і рабіць сваю справу… А “срут” … ці ў гісторыю, ці яшчэ куды, як цяпер гавораць - “ў каментах” - некультурныя людзі, тыя, што робяць гэта ў пад’ездах… У пераносным смысле “срут” у гісторыю нават тыя, хто вольна трактуе яе да сваей спадобы…

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo «Нам что – обычай кровной мести ввести, как на Кавказе? Вон уже вкусившие Ваших концептов брызжут оскорблениями на жителей соседней страны…»

На КАКУЮ СТРАНУ брызжут оскорблениями? На Польшу? На Украину? На Летуву? На Латвию? На Словению?

Вы только с одного бока припека – со своей одной вашей родной России.

Но так какого хрена вы тут делаете? Я вас не гоню, но вы сами знаете давнее поверье – про чемодан, вокзал и Россию.

:lol: :lol: :lol: Ох, уж гэты пан Вадзім! Прыехаў да маей краіны, прымушае мяне даць прясягу вернасці міламу яго сэрцу ВКЛ і, палучыўшы адказ, адпраўляе мяне на сваю Радзіму – у Расію… А больш Вы нічога не хочаце? Можа, каб Вы мне дазволілі застацца дома, яшчэ запатрабуеце, каб я Вам кракавяк станцавала, ці можа мне хадзіць задам наперад прымусіце, ці можа мне нанесці тату з сімволікай ВКЛ на задніцу, каб займець права (па Вашаму жаданню) жыць, дзе нарадзілася? Хто будзе вырашаць, што мне павінна нравіцца, а што не, што мне есці, піць, як гаварыць і ДУМАЦЬ? А не занадта многа Вы хочаце, пан? Мае ўласныя погляды не маюць ніякага дачынення да майго права жыць дзе я хачу (Вы ж не супраць Канстытуцыі і Правоў Чалавека?) Вы ўжо пасягнулі на іх сваімі патрабаваннямі прытрымлівацца пераважна Вашых поглядаў. Мае “апчхі” на Вашы запатрэбы…:lol:
Мне аднолькава непрыемна, калі абразу “ільюць” на Расію, Польшчу, Украіну, Літву ці Латвію… Абразы – праява чалавечага бескультур’я. А я за Культуру ва ўсім. Вашыя “насраць” і “хрэн” ніякім разам да яе не тычацца… Вынікі рабіце самі, Вадзім…
P.S. Не крыўдуйце, калі што...
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение Kat Leo » Пн май 10, 2010 5:05 pm

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Культура Беларуси выросла из такой древности, что ВКЛ – это только коротюсенький период в ее длительности…»

Цікава даведацца падрабязнасці такога неверагоднага адкрыцця.

:lol: Спачатку хацелася б паслухаць Вашы доказы аб поўнай адсутнасці ў тутэйшага насельніцтва аніякай культуры да моманту з’яўлення тут ВКЛ… Мабыць тут і мовы не было, ні песен, ні пісьменства, ні нават кола не ведалі і хацін не будавалі? Культура ж не за кароткі час ствараецца… за сотні, тысячы гадоў… Вы самі, Вадзім, пісалі пра тры тысячы год існавання тутэйшага насельніцтва… Дык хіба ж яны былі зусім некультурныя усе гэтыя тысячагоддзі? :lol:

Vadim Deruzhinsky писал(а):Kat Leo: «Ваши байки про европейские зарплаты с пенсиями, которые станут у нас сразу же после вхождения в ЕС, расскажите детям в садике».

А вы, мяркую, у садку распавядаеце байкі пра тое, як мы, увайшоўшы ў склад Расеі, здабыўшы зарплаты і пенсіі Еўрапейскага Саюза?


:lol: Ізноў дыхатамія… “Калі не ў ЕС атрымліваць еўрапейскія зарплаты, дык у складе Расеі…” А іншых варыянтаў нават не ўсведамляецца? А калі я скажу, што еўрапейскіх зарплат у нас не будзе, пакуль узровень эканомікі краіны не дазволіць гэтых зарплат? І парыванне добрых суадносін з любой са сваіх краін-суседак, как мінімум, не паспрыяе гэтаму працэсу. Мы – маленькая краіна, каб “качаць правы” паміж акуламі міравой эканомікі… І ніхто за проста так не стане вліваць сюда матэрыяльныя сродкі… толькі дзеля нейкай сваей карысці… Іллюзіі еўрапейскай і амерыканскай свабоды – толькі прыгожая рэклама, а цану рэкламе ўсе ўжо ведаюць. Тут няма свабоды, і там таксама… у нечым яе больш, а ў нечым – меньш… і ў мяне няма іллюзій аб яе наяўнасці хаця б ідзе-нібудзь… Але ж працэсы глабалізацыі ў нашай краіне меньш праяўлены, і мяне гэта задавальняе…

Наконт дыхатаміі хацелася б затронуць глыбей… Вось пабачце, Вадзім, калі Вашы продкі, шляхцічы ВКЛ, грабілі, ладна – заваеўвалі – тэрыторыі і маенткі суседніх фіядалаў, пашырая сваю маемасць і стварая сваю ўладу – княства, - гэта было добра, … Калі яны адбіралі вынікі працы ў падуладных ім сялян, гэта добра… А вось калі забіралі дабро ў іх, адбіралі тое, што дасталося іх патомкам “галубых крывей” ад бацькоў, - гэта ўжо дрэнна… А розніца ў чым? Хто сільней, тот і правы? Ці не гэта было ў аснове ПРАВА, заваяванага продкамі? Дзеянне выклікае працідзеянне – Закон Кармы.
Спачатку нехта сіламі сваей зброі і смеласці здабывае сабе багацце (не робячы яго, а адабраўшы у тых, хто слабей) – ну што ж, гэта яго “заслугі”… хаця будзь яны ўзроўня святых, то раздалі б гэтыя багацці сваім суайчыннікам… Але ж мы гэтага не бачым у гісторыі… Потым гэтыя “моцныя міра сяго” будуюць уладу, якая замацоўвае іх ПРАВЫ на гэта багацце за імі і іх патомкамі… А потым іх патомкі, якія САМІ нічога не зрабілі, а толькі карысталіся дастаўшымся ў спадчыну, пачынаюць прадаваць свае маенткі, прайграваць іх у карты, прапіваць… І гэта ўсе пад аховай ЗАКОНА, створанага іх продкамі… Калі ж узровень заняпаду дасягае крытычнай адметкі, з’яўляецца іншы, больш моцны “драпежнік”, і ўся маемасць пераходзіць да яго па праву звышмоцнага. А патомкам слаўных радоў прыходзіцца толькі скардзіцца на зменлівасць лёсу… Але што былыя, што новыя – для простага насельніцтва ўсе роўна драпежнікі…
Вы тут усе пра тое, якое было добрае ВКЛ… Да не для усіх – толькі для паноў, шляхты, князёў… Хіба на роўных былі просты селянін і шляхціч? Хіба былі яны аднолькавыя ў адстойванні сваіх правоў перад судом? Навошта рабіць куміраў менавіта з шляхты ВКЛ, калі грамадскае развіццё ўжо пайшло далека наперад ад ідэлаў, якія існавалі на той час? Той, хто глядзіць назад, рызыкуе ператварыцца ў саляны слуп, як жонка Лота…А Вы заклікаеце жыць варожасцямі часоў перадзелу маемасці паміж драпежнікамі… Не трэба змешваць у адну кучу Культуру і шляхту – па большасці, гэтыя рэчы супярэчылі адна адной… Не маюць нічога агульнага шляхецкая ганарлівасць, ваяўнічасць, фанабэрыя і спесь з міласэрднасцю, падтрымкай і развіццем мастацтва, адукацыі і медыцыны…
Аватара пользователя
Kat Leo
 
Сообщения: 1404
Зарегистрирован: Вт июн 12, 2007 1:42 pm
Откуда: Гомель

Сообщение Vadim Deruzhinsky » Вт май 11, 2010 1:32 am

Realist: «в каждом втором слове - грамматическая ошибка».

Я учусь писать на беларуской мове. Ведь именно этого от меня требовала Kat Leo. Так что прощайте пока мои некоторые ошибки.

Кроме того, я собираюсь писать на беларуской латинице с грамматикой моего Кастуся Калиновского образца 1863 года, на языке его изданий «Muzyckaja Prauda». Так что – подождите…

Kat Leo: «яе мелодыка, і гэта праява “душы народа”, якая нараджаецца разам з беларусам»

Гэта брыдка слухаць ад чалавека, які ненавідзіць усё беларускае.

Kat Leo: «Дарэчы, propolis, Ваша мова таксама не бездакаральная… па частцы пабудовы сказаў аддае русізмамі…»

Вы не ў мове, а ў галаве сваёй пашукайце русизмы. Вы ментальна не з намі, а з Расеяй.

Kat Leo: «Т.е., DeadlY, я так поняла, что Вы призываете не использовать беларуский язык на форуме? Вот так да-а-а... Ну наконец-то всем стала видна Ваша любовь к мове... Теперь видно, что белорускость для Вас - не главное, а всего лишь средство ... Вот только для чего? ВД пообещал приобщить Вас к "элите ВКЛ"?»

У вас, Kat Leo, крыша поехала от этой своей выдуманной дури, вы на ней свихнулись. Если так вам надо – я вас ОСВЕЩАЮ в Шляхту ВКЛ-Беларуси, будьте и ее частью. Вы этого от меня ждали?

Однако вы фантазируете, что я могу кого-то «приобщать к элите ВКЛ» в лице вас или DeadlY. Хотите поиска дворянских корней – обращайтесь в «Минское собрание наследников шляхты и дворянства» под руководством Игоря Владимировича Чекалова-Шидловского (Минск, Я. Купалы, 21, офис 326). А я к этому никакого отношения не имею, увольте.

Kat Leo: «Значит, это помощи DeadlY обязан уважаемый Вадим Деружинский установкой программы-переводчика БелаАзар... Как всем стало видно, одна программа-переводчик ничего не решает... А Вы надеялись, что ее будет достаточно для такого великого спеца по языкам, как ВД?»

У меня не установлена программа «БелаАзар», и я ею не пользуюсь (и вообще никогда не пользовался). Но эта ремарка выдает, что ею пользуется Kat Leo, которая косит под «беларуску».

Kat Leo: «У адрозненні ад Вас, паважаны Вадзім Дзеружынскі, я не маю прывычкі пераходзіць на асабістасці…»

Вот это да! Я в шоке! Оклеветала на пустых «подозрениях» здесь мою семью (никто ее за язык не тянул в клевете) – и, мол, ничего не было.

Kat Leo: «Не змешвайце суверэнітэт краіны з Вашым ВКЛ...»

Ну еще бы: вы меня, дурня, простите. Вы верно мне указали, что история нашего Отечества начинается только с 1944 или 1994 года. А до этого никаких «беларусов» не существовало.
Аватара пользователя
Vadim Deruzhinsky
Модератор
 
Сообщения: 9284
Зарегистрирован: Вс дек 24, 2006 8:15 pm
Откуда: Минск

Сообщение propolis » Вт май 11, 2010 10:28 am

Кэт Лео: Пытанне мовы i яе ужыванне у жыццi трошкi складанае таму што усе мы з явiлicя на гэты свет у СССР вучылicя размауляць па расейску, чытаць, а таксама пiсаць. Кожны з нас прайшоу свой шлях да роднай мовы. Я больш добра ведаю напрыклад паэтау расейскага "срэбранага стагоддзя" чым прозу Ластоускага альбо вершы Некляева У. Але разумеючы усе гэта я лiчу што хай з памылкамi але я буду на ей пiсаць альбо размауляць. Таму што усе тое што вы самi кажаце аб мове пра гены ды ДНК павiнна прывесцi Вас да высноу што усе гэта нагадвае перш за усе "суперпозицию состояний", "точку сборки" К. Кастанеды альбо гаворачы чалавечай мовай светауспрыманне. Таму калi я пачынаю размауляць, пiсаць а потым думаць па беларуску я змяняю свае светауспрыманне, пачынаю быць беларусам. Вяртанне да сваiх каранеу зауседы магчыма. Пытанне перш за усе у тым што пачынаючы гэта адразу зразумееш што гэта такое экзiстэнцыялiзм, варожасць тых хто баiцца не такiх як яны самi, бо у гэтым яны бачаць пагрозу свей бяспецы ( якой яе, пагрозы , на самой справе не iснуе).
Таму адразу становiцца зразумелым што усе супернiкi беларускай мовы адчуваюць жах перад ёй, жах таго што яны не такiя як мы. А каб яго перамагцi яму патрэбна здацца :D
Асабiстыя словы Вам - мова яна есць, прыйсцi да яе i складана i цяжка але гэта лепшая практыка дзэн-буддызма :D.
Трэба толькi пачаць :D
Усяго найлепшага!
propolis
Модератор
 
Сообщения: 1295
Зарегистрирован: Вс июн 22, 2008 8:37 pm
Откуда: Палесье

Сообщение psv-777 » Ср июн 30, 2010 2:41 am

Взято на тутбае:
Гісторыя беларусаў зашыфраваная ў іх крыві
29.06.2010, 13:48 » Общество
Алена Дзядзюля, Звязда
Па крыві чалавека можна чытаць яго мінулае і рабіць прагнозы на будучыню. Доктар біялагічных навук, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Беларусі Аляксей Мікуліч на працягу некалькіх дзесяцігоддзяў вывучаў генетычныя і морфафізіялагічныя прыкметы (колер вачэй і валасоў, смакавая адчувальнасць да фенілціякарбаміду, абваласенне сярэдніх фалангаў пальцаў на руках, форма вушных ракавін і іншыя) беларускіх вяскоўцаў і жыхароў памежных тэрыторый. Генетычныя і антрапалагічныя маркёры Аляксей Ігнатавіч параўноўваў з археалагічнымі даследаваннямі, звесткамі, сабранымі моваведамі і фалькларыстамі. Усё выдатна накладалася адно на другое: там, дзе розняцца дыялекты, традыцыі, фальклор, назіраецца і пэўная падобнасць насельнікаў пэўных мясцовасцяў па крыві.

У вёсках абмен генамі адбываўся пераважна паміж мясцовымі карэннымі жыхарамі, у той час як гарады былі больш адкрытыя прытоку генаў звонку. Аляксей Ігнатавіч узгадвае нават са свайго маленства, як розніліся яго аднавяскоўцы і не такія далёкія суседзі з Палесся: "Часам у палешукоў здараліся няўдобіцы, яны пехатой ішлі ў нашу мясцовасць, каб нешта мяняць на прадукты. Яны былі апранутыя зусім па-іншаму, гаварылі на сваім дыялекце і мы іх успрымалі, як "нетутэйшых". Пра тое, што беларусы ў асноўным трымаліся сваёй мясцовасці могуць сведчыць архівы, ці... могілкі (вяскоўцы шанавалі продкаў і памяталі сваіх дзядоў аж да пятага калена)". І сёння, дзякуючы вёскам, адкуль у асноўным у сярэдзіне мінулага стагоддзя папаўняліся гарады, назіраецца высокая стабільнасць беларускага генафонду. На падставе банка звестак, сабраных антрапагенетыкам, вырысоўваецца свая самабытная гісторыя беларускага этнасу, у аснове якога прысутнічаюць даславянскія балцкія папуляцыі і дагістарычныя палеапапуляцыі на поўначы.

У крыві зашыфравана гісторыя

- У расійскай прэсе ставіцца пад сумненне канцэпцыя агульнага паходжання ўсходніх славян, маўляў, антрапалагічныя і генетычныя даследаванні паказваюць, што гэтыя народы непадобныя паміж сабой. І што насельнікі сучаснай Расійскай Федэрацыі бліжэй да туркаў і фіна-ўграў. Ці пагодзіцеся вы з гэтай думкай?

- У рускіх сапраўды бурліць турэцкая і фінская кроў, што звязана з гісторыяй гэтай краіны. Даследаванні, якія праводзіў я, сведчаць, што ў крыві насельнікаў Беларусі мангалоідная кампанента амаль не сустракаецца, што гаворыць пра тое, што наш край не зведаў татара-мангольскага панавання. Больш за тое, як у маіх, так і ў даследаваннях расійскіх генетыкаў прасочваецца, што агульная тэндэнцыя зменлівасці ў межах беларускай тэрыторыі мае накірунак з поўдня на поўнач, а для расійскай - з захаду на ўсход. Сабраны мной матэрыял антрапагенетычных маркёраў па Беларусі і памежных тэрыторыях быў перададзены ў Лабараторыю генетыкі чалавека Інстытута агульнай генетыкі імя М.І. Вавілава. На карце, створанай на аснове генетычных даследаванняў, прасочваецца, што "этнічнае воблака" беларусаў даволі кампактнае, расійскае - вельмі размытае, прычым у цэнтры расійскіх папуляцый назіраецца большая падобнасць з фіна-ўгорскімі этнасамі, чым са славянскімі. Так, беларусы і рускія падобныя па культуры, мове (што дарэчы, можна змяніць за некалькі пакаленняў), але мы рознімся па генатыпе (а яго змяніць немагчыма). Таксама я ўдзельнічаў у даследаваннях, якія праводзілі палякі, па вывучэнні славянскага генафонду. Аказалася, што па інфармацыі, зашыфраванай у генах, беларусы значна бліжэй да сваіх заходніх суседзяў - палякаў Мазовіі. І гэта адпавядае гісторыі: рассяленне народаў ішло з захаду на ўсход, але далейшая "еўрапеізацыя" была спынена татара-мангольскім нашэсцем на тэрыторыю старажытнай Русі. Акрамя таго ДНК-маркёры здольныя перадаваць інфармацыю не толькі пра тое, у якім накірунку ішлі міграцыі, але і пра тое, як асядаў народ на пэўнай тэрыторыі. Сабраныя звесткі сведчаць пра генетычную непарыўнасць пакаленняў - так яшчэ можна "прачытаць" інфармацыю пра Вялікае княства Літоўскае: сучасныя насельнікі тэрыторый, якія раней уваходзілі ў яго межы, падобныя па крыві.

- А наколькі беларусы блізкія да праэтнаса?

- Калі я ў Маскоўскім універсітэце абараняў свае кандыдацкую і доктарскую работы, вельмі ўразіў расійскіх вучоных. Мной на Палессі знойдзены вельмі рэдкія рэзус-фактары. Пэўная ізаляванасць нашай тэрыторыі - жорсткія прыродныя ўмовы, недахоп зямлі для вядзення гаспадаркі ў балоцістай мясцовасці — спрыяла таму, што сюды не было іміграцыі, і, у сваю чаргу, садзейнічала таму, што тут этнас захоўваўся ў найбольш чыстым выглядзе. Тое ж самае можна сказаць і пра тэрыторыю ўкраінскага Палесся.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Сообщение skorynapiterski » Ср июн 30, 2010 10:33 am

Тема - называется ПОИСК БЕЛАРУСКОЙ НАЦИИ. От себя добавил бы
поиск черной кошки в темной комнате или абстракно- экономическое обоснование права на жизнь и свободу ОАО "Республика Беларусь" :) 8) и естественно акционеров ОАО"Беларусь"
Не нравится мне существующее определение и модель нации. Что-то не договаривают... Сугубо материалистическое. История , генетика , кровь и т.д Это хорошо. Но и усложняет представления. А ведь по сути все сводится к обоснованию юридических и моральных прав акционеров на собственность. Имеем ли мы права на ОАО "Беларусь"
Мне думается что я - имею право на землю и страну Беларусь. Не претендую на Польшу, Россию, Украину, Латвию и даже Литву(признаюсь тянет меня к Литве) А мог бы :) Но нельзя быть жадным ...
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Сообщение Pavel » Сб сен 15, 2012 6:13 pm

Наконт атрыбутаў беларускай нацыі... Падумалася аб нашым гербе, аб Пагоні.

Так, мы ведаем, чаму ён так названы. Бо коннікі з ліку ўзброенага насельніцтва (гэткая тагачасная народная міліцыя ці нацыянальная гвардыя) гналіся за ворагам, які разграбіў раней нейкі горад ці вёску літвінаў. Даганялі, разбівалі, вярталі награбленае ды ўзятых у плен людзяў дадому.

Але, асэнсоўваючы назву герба ў сучасных рэаліях, вось што прыйшло ў галаву:

Ці не адметная гэта прыкмета беларуса сёння - гнацца за шчасцем, шукаць яго па ўсім сьвеце. Я ведаю масу беларусаў за мяжой. Паверце, яны неверагодна паспяховыя ў сьвеце. Асабліва на фоне іншых народаў. Яны сёння працуюць высокааплачваемымі выкладчыкамі лепшых еўрапейскіх ды амерыканскіх вузаў. У лепшых кампаніях сьвецу (Аpple, Microsoft, Google, ігд.), у лепшых даследчых цэнтрах на кіруючых праэкты пазіцыях. Тое ж, але яшчэ значна больш масава, мы назіраем і на прыкладзе беларусаў, якія працуюць у Расеі. Беларусы замежжа - неверагодна, фенаменальна паспяховая нацыя. На фоне пераважнай большасці астатніх народаў. Вельмі амбітныя, яны прагнуць поспех. І хутка выбіваюцца ўверх сярод мясцовага, куды больш інэртнага насельніцтва.

Вось такая яна - "Старадаўняя Літоўская Пагоня" - сёння.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Сообщение darlock » Сб сен 15, 2012 10:35 pm

В названии темы "Поиск беларуской нации" первое слово "ПОИСК". Тоесть ее нет, по подразумеванию автора темы. Будем искать....
Только, в ряд ли большинству насельництва это интересно. Я много раз об этом говорил. На форуме - люди думающие и образованные, которым не безразлично их мнение (не важно какое) по поводу истории, языка, символики, менталитета и тд. В реале - народ как "народ".

ВД. Повторюсь. Вы общаетесь в кругах, где люди с мозгами и пониманием. Но это ничтожный процент от общей "массы". Общей массе похер, какой язык, какой флаг и какой президент. Они хотят иметь дома жратву и пару рублей в чулке. Я сегодня "на картошке" был. По традиции, после "капання" было застолье. И несколько часов мне приходилось слушать примитивные умозаключения о власти, прошлом и будущем итд. Было противно наблюдать такое невежество. Но все мои даже самые казалось бы для них понятные аргументы натыкались на стену откровенного незнания прошлого и упрямого непонимания настоящего. По этому (чисто мое мнение), никакая реанимация национального сознания в ближайшем будущем не имеет возможности предвидиться.
Аватара пользователя
darlock
 
Сообщения: 2919
Зарегистрирован: Чт авг 02, 2007 12:53 pm
Откуда: Brest

Сообщение Pavel » Сб сен 15, 2012 10:50 pm

Гэта нічога, Дарлок! У кожнай краіне ў кожны дадзены час сапраўдныя носьбіты ведаў заўсёды знаходзіліся ды знаходзяцца ў меншасьці. Гэта проста трэба прыняць. Ёсць людзі дасведчаныя, якіх толькі можа 5-10%. І ёсць усе астатнія. Праблема ж у тым, што ўсе тыя астатнія ў Беларусі прывучаныя яшчэ за савецкім рэжымам не паважаць веды тых, хто сапраўды нешта ведае аб сваёй краіне, яе гісторыі, палітыцы, эканоміцы, ігд. Не давяраць тым, хто умнее ды больш асьветлены за іх. Не пагаджацца з імі ані ў чым. Маўляў: "Інтэлігенты недабітыя! Шляпу надзеў, глядзі ж ты!" ігд.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Пред.След.

Вернуться в Иные темы

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 17