ЖИЗНЬ КАК РЕНТА

Модераторы: Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko, Станислав Матвеев

ЖИЗНЬ КАК РЕНТА

Сообщение Pavel » Чт мар 01, 2012 12:23 am

Прапаную спадарству новую тэму:

ЖЫЦЦЕ ЯК РЭНТА

Калі мы паглядзім навокал ды задумаемся а сваем жыцці ды жыцці сваіх сяброў, родных, ігд., то магчыма заўважым, што мы карыстаемся нейкімі выгодамі, якія:

- фактычна нам не належаць у аб'ектыўным сэнсе, але дазваляюць нам больш менш камфортна існаваць. Мы, падобна планктону ці мікрафлоры кішачніка, даруйце за аналогію, жывем на нейкім патоке карыснай матэрыі, прапускаем яе праз сябе, адфільтроўваем ды атрымліваем тое, што нам падаецца патрэбным, ды скідваем баласт ды ўсе астатняе назад у сістэму.

- магчыма разглядаць як рэнту, якую мы атрымліваем ад жыцця і дзякуючы якой існуем. Скончылася па нейкім прычынам рэнта - і няма больш чалавека.

NB: Калі тая рэнта большая ды выкарыстоўваецца эфектыўна, то есць значная верагоднасць, што працягнецца яна таксама дольш.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Сообщение SET » Чт мар 01, 2012 10:26 pm

Pavel, читайте Инфинитизм Мастера и этот вопрос Вам покажется ПУСТЯКОМ.

Я там отвечал Garodnia, думаю подойдет и сюда:
Был такой мужик один, по фамилии Маслоу. Он придумал одну интересную штуку, называется «пирамидой потребностей». Пирамида потребностей означает, что у человека есть куча всяких желаний, которые следуют одно за другим. Например, если тебе хочется, чтобы картина на твоей стене висела ровно, то это значит, что ты, как минимум, сыт, напоен, чувствуешь себя в безопасности и вполне доволен жизнью. И если ты не чувствуешь себя в безопасности, то такая ерунда, как картина, которая висит не очень ровно, будет волновать тебя не очень сильно, а когда ты неделю не поешь, то ты вообще перестанешь ее замечать. Высшие потребности идут за низшими, и когда удовлетворены низшие, начинают чесаться высшие.
Так, что ... зачесались высшие...

Вобщем тема перекликается, но лучше Мастера .... вобщем я все сказал.
SET
 
Сообщения: 4244
Зарегистрирован: Вс дек 14, 2008 9:25 pm

Сообщение Pavel » Чт мар 01, 2012 10:40 pm

Вы не зразумелі, Сэт. Я прапаную прынцыпова іншы фармат дыскусіі, чым Йода. Некалькі абзацаў а галоўным, а не працяглыя лекцыі наконт таго, як касмічныя караблі бараздзяць Бальшой Тэатр. :D

А наконт піраміды Маслоў: Добрая тэорыя. Дзеля Беларусі яна адносна новая, а ва ўсім сьвеце (як мінімум у Еўропе з Амерыкай) яе ледзь не з 60-х у школе вывучаюць у рамках праграмы. Гэта там - як другая Біблія ды буквар з Вайной і мірам у адным. :) Ведаюць усе, ці амаль усе. Але пачытаю. :)
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Сообщение SET » Чт мар 01, 2012 10:49 pm

Pavel писал(а):Вы не зразумелі, Сэт. Я прапаную прынцыпова іншы фармат дыскусіі. Некалькі абзацаў а галоўным, а не працяглыя лекцыі наконт таго, як касмічныя караблі бараздзяць Бальшой Тэатр. :D


Pavel, там формат не о театре в котором бороздят "касмічныя караблі". А у Вас сразу "дефикация" - и Вы считаете это форматом? Блин, как всё упрощается. Глядишь и Задорнов скоро в философы пойдет :lol:
SET
 
Сообщения: 4244
Зарегистрирован: Вс дек 14, 2008 9:25 pm

Сообщение SET » Чт мар 01, 2012 10:54 pm

Добра, падумаю ў новым фармаце. Але зараз пайду спаць, заўтра блін на працу ісці. :roll:
SET
 
Сообщения: 4244
Зарегистрирован: Вс дек 14, 2008 9:25 pm

Сообщение Pavel » Чт мар 01, 2012 11:06 pm

SET писал(а):Добра, падумаю ў новым фармаце. Але зараз пайду спаць, заўтра блін на працу ісці. :roll:


Дабранач, Сэт!
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Сообщение Pavel » Пт мар 02, 2012 1:52 pm

Пачытаў я, Сэт, той інфінітызм. Дакладней, яшчэ чытаю. Адразу бы жадаў папрасіць прабачэньне за маю ранейшую, як Вы пішыце, "дэфeкацыю". Адзначу, што тэма сапраўды цікавая. Мая першая рэакцыя на яе была зьвязана з тым, што пачатак тэмы быў у Йоды нейкі непрафесійны, скомканы, малаядомы. Але далей дыскусіі трохі "раскалбасілі" тэму :)

Тым не менш, мая тэма закранае трохі іншыя аспекты, грані сьветабудовы ці, дакладней, чалавечага існаваньня ў кантэксте яе. Яна больш вузкая, канкрэтная. Прыкладная, калі пажадана. З іншымі аналогіямі ды мадэлямі.
Pavel
Модератор
 
Сообщения: 2613
Зарегистрирован: Пт окт 08, 2010 1:54 am
Откуда: IRELAND

Сообщение SET » Сб мар 03, 2012 12:05 am

Pavel писал(а):Пачытаў я, Сэт, той інфінітызм. Дакладней, яшчэ чытаю. Адразу бы жадаў папрасіць прабачэньне за маю ранейшую, як Вы пішыце, "дэфeкацыю". Адзначу, што тэма сапраўды цікавая. Мая першая рэакцыя на яе была зьвязана з тым, што пачатак тэмы быў у Йоды нейкі непрафесійны, скомканы, малаядомы. Але далей дыскусіі трохі "раскалбасілі" тэму :)

Тым не менш, мая тэма закранае трохі іншыя аспекты, грані сьветабудовы ці, дакладней, чалавечага існаваньня ў кантэксте яе. Яна больш вузкая, канкрэтная. Прыкладная, калі пажадана. З іншымі аналогіямі ды мадэлямі.




Pavel,я спрабаваў думаць па-рознаму, але натуральна, я гэтую тэму бачу або ў плоскасці "Матрыцы" і "Стваральнікаў" ВД, або ў эзотеррике Коткі і Апьфа (Майстар месцамі ад іх не далёка сыходзіць). Зводзіць на кірмашову мову такую ​​тэму проста, але сэнс? Сто адсоткаў, пару пастоў і ўсё святло клінам сыдзецца на Сінявокай і галоўным какеисте. Таму Маслоу адказаў на Вашу тэму. Прашу прабачэння што не так.
SET
 
Сообщения: 4244
Зарегистрирован: Вс дек 14, 2008 9:25 pm


Вернуться в Мироздание

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 7

cron