БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Модераторы: goward, Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение psv-777 » Пт апр 24, 2015 11:58 am

Так я как бы с этим со всем и не спорю.Просто люди пытаются доказать,что литва это изначально славяне и имена у них якобы славянские.Я всегда говорил ,что мы по сути балто-славяне.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение psv-777 » Пт апр 24, 2015 12:01 pm

Интересное имя и прозвище.Биряло Буда-Ковенский войт(1486 г).Нехристь какой то :roll:
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение WilWit » Пт апр 24, 2015 12:07 pm

psv-777 писал(а):Интересное имя и прозвище.Биряло Буда-Ковенский войт(1486 г).Нехристь какой то :roll:

Бярыла (Берило) - вельмі рапаўсюджаная, напрыклад, у Вілейцы прозвішча
Аватара пользователя
WilWit
 
Сообщения: 3555
Зарегистрирован: Пт авг 29, 2014 7:46 pm
Откуда: в. Галiнова, Вiлейшчына

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение WilWit » Пт апр 24, 2015 12:17 pm

psv-777 писал(а):Так я как бы с этим со всем и не спорю.Просто люди пытаются доказать,что литва это изначально славяне и имена у них якобы славянские.Я всегда говорил ,что мы по сути балто-славяне.

Асабліва ў паўночнай частцы сеняшняй Беларусі, с заходу да ўсходу (пра Віліншчыну, канешне, таксама не забыць :) ). Дык і крывіцкія імёны тады ў самы раз падыходзяць, мова змянілася - кроў засталася :)
Аватара пользователя
WilWit
 
Сообщения: 3555
Зарегистрирован: Пт авг 29, 2014 7:46 pm
Откуда: в. Галiнова, Вiлейшчына

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение psv-777 » Пт апр 24, 2015 12:31 pm

WilWit писал(а):
psv-777 писал(а):Интересное имя и прозвище.Биряло Буда-Ковенский войт(1486 г).Нехристь какой то :roll:

Бярыла (Берило) - вельмі рапаўсюджаная, напрыклад, у Вілейцы прозвішча

Там бИряло.Этимология может быть отличная от бЕрило.Например Бирюк-надувшийся,смурной человек.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение psv-777 » Пт апр 24, 2015 1:13 pm

Витебский повет(1494г)Братья Иванец и БОРСУК Буйко.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение Андрусь Буй » Пт апр 24, 2015 1:46 pm

psv-777 писал(а):
А яшчэ ж пісалі раней, што Ягайла гэта "нарадовае" найменне ад Якаў.
Я вам еще раз говорю-дайте документ ,где Яков-это Ягелло.А так кто угодно может написать.Словари мне не нужно представлять.Они разные бывают.В том числе и лажу пишут иногда.На документы нужно опираться.
:lol: :lol: :lol: Якія дакуманты вам патрэбныя? - дзённікі-нататнікі Ластоўскага з якіхсьці этнаграфічных вандровак-экспедыцый? - ці мо завераныя Мураўёвым нашыя этнічна-культурныя задакументаваныя здабыткі?

Вы хоць разумеяце ў што вы "упёрліся рогам" :?: ...й ось вы ж не патрабуяце ад тогаж Медзі докаў з імёнамі жмудаў 13-14га ст. з суфіксамі ды канчаткамі - то чаму я павінен вам нешта вышукоўваць? Чаму яго казачка пра Біруту прынімаеца адразу на павер й бяз докаў, а навуковы труд Ластоўскага вамі нават на ёту не успрымаецца?

Да чаго такія падвойныя стандарты?

Ось тут, прыкладам вам, цудоўная рэакцыя жмуда ды маскаля на маё імя АндрУСЬ, якое зафіксавана, паміж іншымі, ў Ластоўскага:
Media писал(а):
Андрусь Буй писал(а):Media, а это чьи имена - АндрУСЬ, ГенУСЬ, ТомУСЬ, АдолЮСЬ - балтов или славян? - язычников или христиан?
Ну уж точно не балтов. Набор разных имён, некоторые записаны на беларусскил лад и всё.
Кот писал(а):
Андрусь, майго бацьку Томусь, яго брата Тодусь,
значит на литовский (балтский) лад.. Ни одним славянам в мире не придет в голову так называть... Тем более если ты "простолюдин" по происхождению (я это не знаю)...А рядом с беларусами как раз и живут такие.. для которых -ус естестенно по грамматике своего языка.
Як бачыце Мы не балты, але й не славяне. То чаму калі мы захавалі не ў доках нейкіх, а ў культуры-фальклоры нешта нашае індывідуальнае - вы адвяргаяце гэта?

Гэта нават не пытанне веры-няверы - гэта РЭЧАІСНАСЬЦЬ й ПАКУЛЬ яна з Намі 8) - я вось Андрусь, ён вунь Віталюсь, а гэты быў Ягайла.

psv-777 писал(а):Второе-как вы себе представляете УМЕНЬШИТЕЛЬНОЕ имя великого князя и короля Польши.Тогда б лучше было и так написать в грамотах :Ягайло иначе Владька ,король и великий князь и т.д.Афигеть какой титул.
Ну или Витовт иначе Санек :lol:
А так пісалі??? - то якога вы ёрнічаяце??? Вы ж самы пісалі:
psv-777 писал(а):Лукаш Курилович
Гринец Бродич
Матфей Шептун
Прохор Горбачевич
Гришко Волосович
Мартин Губа
Матвей Новик
Нестер Белоус
Ивашко Харя
Прокоп Козак
Карней Прихожий
Тимошь Лебедь
Томко Возница
Дмитр Кожич
Ивашко - Іаан, Прокоп - Прокопій, Карней - Карнэлій, Тимошь - Тімофей, Томко - Томаш, Дмитр - Дмітрій 8) - й гэта з АФІЦЫЙНАГА дока - так?
То чаму такая вольнасьць у напісанню імёнаў? - што за бл...??????

А мо такія ЧАСЫ былі? - мо як чалавек называў сябе так яго й запісвалі? - ці мо пісар бегаў па вёсцы й пытаў - а як гэтага там нейкага Іаана завуць? - а яму адказвалі - Івашка Харя - ТАК :?:

А што тычыцца Ягайлы канкрэтна - то чаму палякі не пісалі яго імя ў хросьце Якаў? - чаму яны, як вы лічыце, чалавека з паганьскім імём на СВОЙ сталец пасадзілі? - як не круці, палякі праваслаўных, паганымі не лічылі 8)

Нібачу ніякіх праблем з Ягайлай 8) - нармалёвае, НА ТОЙ ЧАС, вытворчае ліцьвінскае імя аславянянага балта ад хрысьціянскага імя Якаў (ці мо Іаан)

А вось існаванне у жмудзінаў усякіх ВЫВОДНЫХ імёнаў ад імя Ягайла - гэта навамодная хваля, як й латынскія канчаткі. Німа ніякіх падстаў лічыць, што ў жмудаў у 12-13 ст. было такое імя.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение Андрусь Буй » Пт апр 24, 2015 1:48 pm

psv-777 писал(а):Витебский повет(1494г)Братья Иванец и БОРСУК Буйко.
Буй - чыё імя? :P
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение Palyaunichi » Пт апр 24, 2015 3:57 pm

psv-777 писал(а):1447 год.Ивашку Проствиловичу(основа Проствило) данники на имя Вешкутевичи(основа Вешкуть-Вешкутис).Тяжеловато перевести на славянский.

У Фасмера
веха
ве́ха

укр. вiха́, словен. véha "ботва", др.-чеш. viech, чеш. věch, vích "соломенный жгут", věcha "венок из соломы", польск. wiecha "метелка", в.-луж. wěcha, н.-луж. wjecha.

Родственно шв. vese "пучок" (др.-сканд. *veisi- или *visi-), норв. veis ж. (из *vaiso-) "стебель", vîse м. "метелка", др.-инд. vēṣkás "петля для удушения", др.-исл. visk "вязанка соломы или камыша", д.-в.-н. wisk "пучок, соломенный жгут", лат. virga "ветка, прут, розга"; см. Лиден, IF 18, 496 и сл. Далее, сюда же ст.-слав. вѣѩ "ветвь, сук", др.-инд. vayā́ "ветвь"; см. Педерсен, IF 5, 53; Траутман, BSW 347; Ильинский, ИОРЯС 20, 3, 74; Лиден, IF 18, 494; Перссон 321 и сл. Сюда же вить.
Уменьшительно-ласкательный - вешка
http://www.vedu.ru/expdic/3085/
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение skorynapiterski » Пт апр 24, 2015 5:38 pm

Palyaunichi писал(а):
psv-777 писал(а):1447 год.Ивашку Проствиловичу(основа Проствило) данники на имя Вешкутевичи(основа Вешкуть-Вешкутис).Тяжеловато перевести на славянский.

У Фасмера
веха
ве́ха

укр. вiха́, словен. véha "ботва", др.-чеш. viech, чеш. věch, vích "соломенный жгут", věcha "венок из соломы", польск. wiecha "метелка", в.-луж. wěcha, н.-луж. wjecha.

Корень - вешкут... Чего вам веха привидилась?
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение skorynapiterski » Пт апр 24, 2015 6:15 pm

.
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение skorynapiterski » Пт апр 24, 2015 6:15 pm

psv-777 писал(а):Так я как бы с этим со всем и не спорю.Просто люди пытаются доказать,что литва это изначально славяне и имена у них якобы славянские.Я всегда говорил ,что мы по сути балто-славяне.

Есть балты, есть славяне. Тут надо вкладывать что-то одПуно. :lol: По сути мы беларусы(балтарусасы, балткрыеви)). В этом и граница. Вам она понятна. Но не всем.
Это как польские кресы или Минск (польское название) вместо Менска, или перепутать москаля, украинца с литвином . Литва - балты, Русь - славяне и Менск - историческое название нашего города.
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение skorynapiterski » Пт апр 24, 2015 6:20 pm

Андрусь Буй писал(а):
psv-777 писал(а):
А яшчэ ж пісалі раней, што Ягайла гэта "нарадовае" найменне ад Якаў.
Я вам еще раз говорю-дайте документ ,где Яков-это Ягелло.А так кто угодно может написать.

Якія дакуманты вам патрэбныя? - дзённікі-нататнікі Ластоўскага з якіхсьці этнаграфічных вандровак-экспедыцый? -

Как я понял, кроме показаний Ластовского других нет?.
Маловато будет.
skorynapiterski
 
Сообщения: 3449
Зарегистрирован: Пт апр 25, 2008 10:48 am
Откуда: Minsk

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение Андрусь Буй » Пт апр 24, 2015 9:56 pm

skorynapiterski писал(а):
Андрусь Буй писал(а):
psv-777 писал(а):Я вам еще раз говорю-дайте документ ,где Яков-это Ягелло.А так кто угодно может написать.

Якія дакуманты вам патрэбныя? - дзённікі-нататнікі Ластоўскага з якіхсьці этнаграфічных вандровак-экспедыцый?
Как я понял, кроме показаний Ластовского других нет?.
Маловато будет.
Як й у кожнай навуковай працы ёсьць у Ластоўскага й спіс крыніц канешне - але ж вы спасылак не глядзіце-не чытаяце:

Изображение

А зараз не малавата? 8)
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: БЕЛАРУСКИЕ ИМЕНА

Сообщение Кот » Сб апр 25, 2015 1:51 am

Як й у кожнай навуковай працы


ухахахах
Кот
 

Пред.След.

Вернуться в История

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: Google [Bot] и гости: 1