Историческая Литва, где она?

Модераторы: goward, Vadim Deruzhinsky, Andrey Ladyzhenko

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Вт май 05, 2015 9:32 am

Меня смущает слово БорТЕВЕ.Это намек именно на Бартов,а не на бортников.Тем более в документах(я приводил)-так и пишут-бортНИКИ.Тем более-действительно-нет и намека на бортничество.А это прямая их профессиональная обязанность.
Ижъ3 первей бортеве розность въ роботахъ отъ инъшыхъ подданыхъ нашыхъ мели,

Разные работы изначально-но вовсе нет упоминания о бортничестве.Логика заставляет думать именно о племени.Вон резники,про них прямо говорится сколько за убой скота им платить.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Вт май 05, 2015 12:24 pm

Из Статута ВКЛ за 1588 г:
О борти, о озера и сеножати, хто маеть в чыей пущы.

Тежъ уставуемъ: которые мають борти свои в пущы нашо[й], г[о]с[по]д[а]рской, або тежъ князской, паньской и земяньской которымъ обычаемъ мають бортей своихъ ужывати, а то тымъ обычаем: хто маеть борти свои або озера, або сеножати, або при сеножатехъ лазни у чыей пущы, тогды к озеру з неводомъ ехати волно, а собаки ему не брати, ани рогатины, ани жадное стрелбы, чым бы мелъ в зверу шкоду учынити. А хто маеть сеножати в чыей пущы, тотъ маеть сеножатей своихъ старыхъ ужывати, а новыхъ не маеть прибавляти. А если бы старые сеножати заросъли, тотъ можеть ихъ засе собе ростеребити. Хто тежъ мает борти у чыей пущы, бортники, которые мають ходити ку ихъ бортямъ, не мають из собою псовъ брати, ани рогатинъ, ани жадъное стрелбы, чымъ бы мелъ зверу шкоду вчынити, але бортники толко мають мети сокеру а пешню, чымъ бы борть робити. А к сеножатямъ ити толко зъ секерами, чымъ заросли ростеребити, а с косою, чымъ ее косити. А вед же тымъ, которые озера мають в чыей пущы, кгды приедуть зиме озеръ своихъ волочити, волно имъ дровъ с тое пущы к лазнямъ своимъ взяти и корыта на рыбу вделати. А тымъ, которые сеножати мають, вольно на стырьту албо на стогъ або одърыну учынити, албо огородити. А бортникомъ волно на лезиво лыкъ албо лубья на лазбень и на инъшые потребы, што бортникомъ на потребы ихъ борътницкие прислухаеть, тыле, иле имъ потреба будетъ, възяти што можеть на собе занести, а не возомъ вывезти.

А кгды дерево, в которомъ борть ихъ будеть, обалитъся со пъчолами або и безъ пчолъ, волно имъ улей з бортью выпустити и вывести, а веръховъе и корен[ь]е оставити в пущы тому пану, чыя пуща будет. А дерева на будованье и дровъ за тыми ихъ входы нихто с чужое пущы брати не маетъ, нижли хто маеть здавна озера, сеножати и борти в чыей пущы, тогды озеръ, сеножатми а бортьми чужое пущы взяти не можеть.

А тотъ, в чыей пущы озера, сеножати и боръти будуть, такъже тыхъ чужыхъ входов в своей пущы отняти не можеть. А кгды пущу свою ростеребливати всхочеть, не маеть борътямъ и дереву борътному жадное шкоды чынити. А если бы хто, ниву розробливаючы, чые дерево борътное або на борть вделаное кремленое або со пчолами, або и без пчолъ, очеръ або пожаромъ опалилъ и шкоду якую тому дереву учынилъ, с чого бы тое дерево мело схнути, тотъ тому, чыему дереву шкоду учинилъ, за то повиненъ будеть платити подле уставы нашое, нижей описаное. А кгды на чыемъ поли чужое дерево борътное будеть, тотъ, оручы тое поле свое, не маеть чужого дерева борътного близко подъорывати такъ, яко бы от сохи осномъ дерева досегнути не могъ. А если близко тое дерево подъореть, а тое дерево для того усхнеть, тогды тотъ повиненъ будеть за тое дерево платити подле уставы, нижей описаное. А хто бы таковую пущу розробилъ, предъсе давнихъ уходниковъ от борътей, озер, сеножатей отбивати не маеть, а они тежъ, ходечы до тыхъ уходов, збожъю никоторое шкоды чынити не мають.

Нет никаких БортЕВЕ и Бортей.Только бортНИКИ в отношении людей.
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Вт май 05, 2015 12:35 pm

И сама форма названия в Уставе на волоки:бортЕВЕ-это прямая идет аналогия именно с названиями народов в документах.Например:Ляхове,Татарове,Прусове...
А Прусове поведають менуючп Ъ; А отъпюле до села, до Ьрпжова ‚ тое l Каменъный Бродъ, ажъ бы не былъ бродъ
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Вт май 05, 2015 1:05 pm

Вот бортники из близкого региона(район границы Литвы и Пруссии).Иногда писец даже бАртники пишет.
Изображение
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Palyaunichi » Вт май 05, 2015 6:47 pm

psv-777 писал(а):И сама форма названия в Уставе на волоки:бортЕВЕ-это прямая идет аналогия именно с названиями народов в документах.Например:Ляхове,Татарове,Прусове...
А Прусове поведають менуючп Ъ; А отъпюле до села, до Ьрпжова ‚ тое l Каменъный Бродъ, ажъ бы не былъ бродъ

Не знаю откуда вы это взяли, но оно всё равно ни как не катит.
В Уставе на волоки есть-
[А р т ы к у л ъ] 7. Войтове 2 на селахъ мають мети по одной володе вол[ь]ной, а похочеть ли, маеть ему и дъругая быти прыдана на дыншу, ошацовавшы вси повинъности и доходы водле кгрунъту;
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Palyaunichi » Вт май 05, 2015 7:11 pm

[
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Palyaunichi » Вт май 05, 2015 7:29 pm

psv-777 писал(а):Из Статута ВКЛ за 1588 г:
О борти, о озера и сеножати, хто маеть в чыей пущы.

Тежъ уставуемъ: которые мають борти свои в пущы нашо[й], г[о]с[по]д[а]рской, або тежъ князской, паньской и земяньской которымъ обычаемъ мають бортей своихъ ужывати, а то тымъ обычаем: хто маеть борти свои або озера, або сеножати, або при сеножатехъ лазни у чыей пущы, тогды к озеру з неводомъ ехати волно, а собаки ему не брати, ани рогатины, ани жадное стрелбы, чым бы мелъ в зверу шкоду учынити. А хто маеть сеножати в чыей пущы, тотъ маеть сеножатей своихъ старыхъ ужывати, а новыхъ не маеть прибавляти. А если бы старые сеножати заросъли, тотъ можеть ихъ засе собе ростеребити. Хто тежъ мает борти у чыей пущы, бортники, которые мають ходити ку ихъ бортямъ, не мають из собою псовъ брати, ани рогатинъ, ани жадъное стрелбы, чымъ бы мелъ зверу шкоду вчынити, але бортники толко мають мети сокеру а пешню, чымъ бы борть робити. А к сеножатямъ ити толко зъ секерами, чымъ заросли ростеребити, а с косою, чымъ ее косити. А вед же тымъ, которые озера мають в чыей пущы, кгды приедуть зиме озеръ своихъ волочити, волно имъ дровъ с тое пущы к лазнямъ своимъ взяти и корыта на рыбу вделати. А тымъ, которые сеножати мають, вольно на стырьту албо на стогъ або одърыну учынити, албо огородити. А бортникомъ волно на лезиво лыкъ албо лубья на лазбень и на инъшые потребы, што бортникомъ на потребы ихъ борътницкие прислухаеть, тыле, иле имъ потреба будетъ, възяти што можеть на собе занести, а не возомъ вывезти.

А кгды дерево, в которомъ борть ихъ будеть, обалитъся со пъчолами або и безъ пчолъ, волно имъ улей з бортью выпустити и вывести, а веръховъе и корен[ь]е оставити в пущы тому пану, чыя пуща будет. А дерева на будованье и дровъ за тыми ихъ входы нихто с чужое пущы брати не маетъ, нижли хто маеть здавна озера, сеножати и борти в чыей пущы, тогды озеръ, сеножатми а бортьми чужое пущы взяти не можеть.

А тотъ, в чыей пущы озера, сеножати и боръти будуть, такъже тыхъ чужыхъ входов в своей пущы отняти не можеть. А кгды пущу свою ростеребливати всхочеть, не маеть борътямъ и дереву борътному жадное шкоды чынити. А если бы хто, ниву розробливаючы, чые дерево борътное або на борть вделаное кремленое або со пчолами, або и без пчолъ, очеръ або пожаромъ опалилъ и шкоду якую тому дереву учынилъ, с чого бы тое дерево мело схнути, тотъ тому, чыему дереву шкоду учинилъ, за то повиненъ будеть платити подле уставы нашое, нижей описаное. А кгды на чыемъ поли чужое дерево борътное будеть, тотъ, оручы тое поле свое, не маеть чужого дерева борътного близко подъорывати такъ, яко бы от сохи осномъ дерева досегнути не могъ. А если близко тое дерево подъореть, а тое дерево для того усхнеть, тогды тотъ повиненъ будеть за тое дерево платити подле уставы, нижей описаное. А хто бы таковую пущу розробилъ, предъсе давнихъ уходниковъ от борътей, озер, сеножатей отбивати не маеть, а они тежъ, ходечы до тыхъ уходов, збожъю никоторое шкоды чынити не мають.

Нет никаких БортЕВЕ и Бортей.Только бортНИКИ в отношении людей.

Действительно в Уставе 1557г. есть бортеве или борти, но нет бортников, а в Статуте 1588г. есть бортники , но нет бортеве .
Странно, может изменение грамматической формы?
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Palyaunichi » Вт май 05, 2015 9:59 pm

№ 26.
1542 года, АпрЂля 29 дня.
Продажная запись Елисаветы Сологубовны и мужа ея Андрея Федоровича Овдочимскаго на имЂніе Датново въ Веленьскомъ пов. и 6-ть пустошей въ Ойракгольскомъ пов.
Я Алжбета Станиславовна Салогубовна и зъ мужомъ моимъ Анъдреемъ Федоровичемъ Гневошевича Овлочимскимъ вызнаваемъ сами на себе и на потомки наши тымъ нашимъ листомъ кожъдому доброму, кому того потребъ будеть ведати, або чтучи его слышати, нынешнимь и на потомъ будучимъ, штожъ есмо, маючи умыслъ добрый къ пожитку нашому, безъ жадное намовы и припуженья
приятелей, або близкихъ нашихъ, што есмо заставили были зъ небожчикомъ мужомъ моимь Яномъ Богдановичомъ Воловича именье свое отчизное и материстое...
въ повете Веленьскомъ, на имя дворъ Датново, а къ тому шесть пустотинъ къ тому жъ двору нашому въ повете Оиракгольскомъ, на имя: Кготовъщину, а Юрковъщину, а Мартишовщину, а Кибишъкину, а Бартошовщину, а Бортиковщину у сту и у восмидесять копахъ грошей монеты и личбы Литовское пану Яну Яновичу Кградовскому и жоне его спольне я листь нашъ вызнаный подъ печатьми своими имъ дали. А потомъ я Алжбета посполъ зъ мужомъ моимъ теперешнимъ Анъдреемъ въ томъ ся намовивъши, ижъ намъ тое именье не есть зручно, и осумовавши и зраховавши вси мои именъя, яко отчизныи, такъ и материстыи, и къ тому тежъ и веновное мне отъ небожчика мужа моего Яна на именьи Бали описаное, тое именъе мое въ Жемоити дворъ Датново со всимъ пану Яну самому и жоне его, высумовавши именеи моихъ третюю часть, на вечность поступили къ тымъ жо пенеземъ, водле перъшого запису нашого, который есмо зъ небожчикомъ мужемъ моимъ противъ пеняземъ ихъ дали, доняли въ нихъ двесте и двадцать копъ грошеи, монеты и личбы Литовское, то есть всего сумою чотыриста копъ грошей и сь челядью невольною: Миклиса, и зъ жоною и зъ детьми, Анъдрея Кукиша, зъ жоною и съ детьми, Лукаша, зъ жоною и зъ детьми, Павла и зъ сыномъ, и зъ быдломъ всякимъ, въ томъ дворе Датнове, зъ землями пашными и дворными, съ пустотинами, ку тому двору прислухаючими, на имя: Домовщина, Петровщина а Кочелевщина, Еитвиловщина, зъ навозы, съ огороды, и зъ ставы, и зъ сады, и зъ млыны, и зъ вымелки, съ пущами, и зъ лесы, и зъ ловы, И зъ ловищи звериными и пъташими, зъ реками и зъ речками, зъ бобровыми гоны, съ озеры и сеножатьми, зъ гаи и кустовьемъ, и шесть пустотинъ у повете Оиракгольскомъ, зъ бояры, и зъ слугами путными и зъ людьми тяглыми, на имя Мотеемъ Радиминовичемъ и зъ братьею его Воиткомъ а Станкомъ, и зъ ихъ детьми, Нестанъ Баръшовичъ самотретего и зъ братаничи его, а Скопа и зъ детьми его, а Людюса зъ братаничи и зъ детьми его, и зъ ихъ землями, зъ лесы, гаи, сеножатьми, зъ даньми грошовыми и медовыми, такъ, якъ тотъ дворъ здавна въ границахъ и въ межахъ своихъ въ собе ся маеть, якъ я сама и продки мои въ спокоиномъ держаньи тотъ дворъ мели, ничого ни въ чомъ на себе, ани на дети и на потомки наши не оставуючи. Маеть панъ Янъ и его жона и ихъ милости дети и близкие и потомки ихъ тое именье на себе совсимъ деръжати и вживати, розъширити, прибавити и къ своему лепъшому а вжиточному обернути; вольни будутъ тое именье дати отдати, даровати, на костелъ записати, на веки, вечные часы его держати и вживати и где хотятъ обернути; а я Алжбета и мой мужъ теперешънии Анъдреи и близкии и потомки наши жадныи пана и его жоны и ихъ дети и близкихъ и потомковъ ихъ съ того именья ничимъ рушати не маемъ. А естли бы хто къ тому зъ детей, або близкихъ нашихъ о тое именье съ паномъ Яномъ, або зъ его жоною, або съ детьми и близкими и потомки ихъ мовити або припозывати хотели, тогды я Алжбета, або мужъ мои, або дети наши пана Яна и жону его и дети и ближни и потомки ихъ во всемъ заступовати и очищати маемъ. А если бы неяко панъ Янъ, правуючися зъ близкими нашими, што наложилъ, або што съ того именья упустилъ, тогды я Алжбета, або мужъ мои, або дети наши шкоды и наклады со властныхъ именеи нашихъ совитостью заплатити, або нагородити маемъ. А при томъ были листу нашомъ и тому добре сведоми велможныи пaновe: панъ Миколаи Вольскии, кашталянъ Судомирскии, охмистръ королевое ее милости, староста Ляскорунскии и Сапоцъкии и далеи, а панъ Еронинъ Александрович Хоткевича, державца Ошменскии, а панъ Стаииславъ Андреевичъ Довоино. И для лепшое веры и твердости того нашого листа, я Алжбета и зъ мужомъ моимъ Анъдреемъ просили есмо ихъ милости пановъ веръху писаныхъ о печати, и ихъ малость то на нашу прозьбу учинили и печати свои приложили кь сему нашему листу; и я тежъ Алжбета зъ мужомъ моимъ Аньдреемь и свои есмо печати приложили къ сему нашому листу.
Писанъ у Вильни, подь лЂты Божьего нарожонья тисяча пять сотъ чотырьдесятъ второго году, мЂсяца Апреля двадцать девятого дня, инъдикта пятогонадцать.

Шляхта с несомненно славянскими именами - Алжбета Станиславовна Салогубовна и её покойный муж Ян Богданович Волович имеют родовые имения в Жамойти( Веленский повет).
А вот имена невольной челяди:
Миклиса- жамойт, Анъдрей Кукиш- славянин.
Имена путных бояр и тягловых людей:
Радиминович-славянин, Нестанъ Баръшовичъ-?, Скопа- славянин, Людюс- балт.
Вот такая этническая ситуация в юго-восточной Жмуди на границе с Литвой в середине 16 в.
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение timax » Ср май 06, 2015 4:34 am

въ повете Веленьскомъ, на имя дворъ Датново, а къ тому шесть пустотинъ къ тому жъ двору нашому въ повете Оиракгольскомъ, на имя: Кготовъщину, а Юрковъщину, а Мартишовщину, а Кибишъкину, а Бартошовщину, а Бортиковщину

Виленский павет отдельно, Жамойть - отдельно. Оиракголы -Жамойть в пописе 1528 г.
Радимины тапоним на Виленщине, Кукиш, легко может стать Кукисом и т.д.
Документ интересен совсем не "блошиным" разбором "славянин- балт", а подробным описанием гасподарки и языком написания. Чувствуется уже "статутный" строгий стиль, как будто сам Лев Сапега писал. 8)
Аватара пользователя
timax
 
Сообщения: 3376
Зарегистрирован: Чт июл 26, 2007 11:12 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение timax » Ср май 06, 2015 4:47 am

Этническая ситуация может быть такой, что простой человек может зваться по христианскому имени, а может по дворовому "поганялу". Паспартов то не было. Давайте четко представлять ту действительность. Мою бабушку до замужества все знали как Бондареву, по ремеслу отца. В деревне была семья, которых все звали - Зайцами, хотя фамилия у них была - Жидиновские. Таких примеров - тьма.
Аватара пользователя
timax
 
Сообщения: 3376
Зарегистрирован: Чт июл 26, 2007 11:12 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Palyaunichi » Ср май 06, 2015 8:30 am

timax писал(а):
въ повете Веленьскомъ, на имя дворъ Датново, а къ тому шесть пустотинъ къ тому жъ двору нашому въ повете Оиракгольскомъ, на имя: Кготовъщину, а Юрковъщину, а Мартишовщину, а Кибишъкину, а Бартошовщину, а Бортиковщину

Виленский павет отдельно, Жамойть - отдельно. Оиракголы -Жамойть в пописе 1528 г.
Радимины тапоним на Виленщине, Кукиш, легко может стать Кукисом и т.д.
Документ интересен совсем не "блошиным" разбором "славянин- балт", а подробным описанием гасподарки и языком написания. Чувствуется уже "статутный" строгий стиль, как будто сам Лев Сапега писал. 8)

Повет не Виленский, а Веленский- это Жемойть.
Про ""блашиный" разбор" - я согласен, но это ответ моему другу psv-777 .
И ещё , Миклис записан, как "Миклис", Людюс записан, как "Людюс", что мешало Кукиша записать, как Кукиса ?
Palyaunichi
 
Сообщения: 1904
Зарегистрирован: Пт авг 12, 2011 4:17 pm

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение Андрусь Буй » Ср май 06, 2015 9:09 am

Palyaunichi писал(а):Действительно в Уставе 1557г. есть бортеве или борти, но нет бортников, а в Статуте 1588г. есть бортники , но нет бортеве .
Странно, может изменение грамматической формы?
Я вось якую, мо каму цікавую, рэч даведаўся.

Мой дзед (1927 г.н.), усё жыццё жыў й жыве ля Нёмна (усе продкі адсюль - з Панемання), адказаў на маё пытанне пра борцюў так: - Борцямі да вайны (2СВ), у яго вёсцы, называлі тых хто ладзіў паромы - паромшчыкаў. А паром называлі плытом, бо гэта прылада была зроблена звычайна з 3х "чаяк" (так тут называлі пласкадонныя лодкі) й паложаннага на іх шчыльна збітага плыта. Мейсца на плыце не надта многа, асабліва калі перавазілі воз з сенам ці яшэ што абемістае, таму кіроўца сядзеў на борці - таму й борця :P
Дзед казаў, што яны таксама займаліся вырабленнем лодак - тых самых "чаяк". Уся радзіна займалася гэтай справай й таму ўсіх іх называлі борцямі, хоця ж мелі фамілію Крыцэвічы.
Дзед казаў, што яны ні мелі зямлі, былі беззямельцамі, але мелі лес й сенажаць - й ні колі не пабіраліся - жылі нават так заможна. Казаў, што жылі звычайна пры маёнтках, фальварках ці пры гаспадарчых надворках - на "агародзе".
Й дагэтуль, два сыны Крыцэвы(!), займаюцца лодкабудаваннем - выраблляюць ці рамантуюць лодкі нават пад лодкавы рухавіх. ...але співаюцца пакрыху - працы мала.

А! Яшчэ дзед казаў, што пры якой вялікай патрэбе гэтыя борці маглі зарганізаваць "плыткі" мост - некалькі (колькі патрэбна) плытоў-паромаў злучалі, замацоўвалі й атрымоўваўся пантонны мост. Ладзіўся ён часова й зрэдку - ні на яго памяці - бо Нёман быў судаходны й па ім сплаўлялі плыты.

Калі палякі вырашыі спраміць дарогу з Наваградку на Ліду (1929-31г.), то пабудавалі драўляны мост. Жылі гэтыя будаўнічыя ў вёсцы - "на кватэрах" й іх усе называлі борцямі.
Аватара пользователя
Андрусь Буй
 
Сообщения: 5122
Зарегистрирован: Вт июл 06, 2010 9:39 pm
Откуда: аўкштота

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Ср май 06, 2015 9:53 am

Кину дерьма на вентилятор.Хотя это не дерьмо.Каждый в силу своей веры будет отстаивать свое.Есть такая штука в грамотах ВКЛ-люди Лейти-Лейтеве.По ней ведутся дискуссии.Каждый отстаивает свою веру.В данном документе это явно балты.Киркилос,Трумпа,Бутиус.Жалуются на таких же балтов-тока без ИС на конце.
Изображение
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Ср май 06, 2015 9:58 am

Вот с одного форума моменты дискуссии:
Зазірнуўшы на адрас http://forum.istorija.net/category-view.asp
праз спасылку выйшаў на артыкул Артураса Дубоніса "Lеitis" великого князя Литвы: Из стории ранних государственных структур Литвы."
Зь яго нечакана для сябе даведаўся, што, аказваецца, пытаньне адносна лейтаў (лэтаў, літаў) летувісам добра вядома і што яны, хаця і патлумачылі яго сваёй “правільнай” версіяй, але на самой справе толкам не разумеюць, што гэта былі за лейты!


Спадар, Уладзімір, гэты артыкул я ўжо чытаў і зрабіў такі вывад, які і зрабіў.
Але здзіўляе той факт, што лейці – ў розныя часы і сацыяльны стан і народ літоўскі. Я ўжо выказаў думку, магчыма памылковую, чаму так сталася.
у Лейтахъ на граніцы
у войтовъстве Левътевскомъ
до Лейтовского рубежа
войтовъстве Летувъском (1595, 1597)
лейти, лейци, лейтеве, лойти, людей лейтъскихъ
лейти звечный(1514)
двор нашъ Ошъмену в тых пятисом копахъ грошей его милости дали з мешчаны и со всими людми того двора нашого путъными и данными, и тягълыми, и зъ лейти, и с конокормъцы, и с осочники, и с ковали, и дойлиды, и конюхи, и со всими иными людми того двора
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Re: Историческая Литва, где она?

Сообщение psv-777 » Ср май 06, 2015 10:04 am

З гістарычных запісаў відаць, што падобнае слова leitis выкарыстоўвалася ў ранніх гадах Літоўскай дзяржавы, каб называць літоўцаў або Літву das land Litten, die Litischen konige (1348), krygen Litten (1433) альбо “прыслугоўваючы народ” (leythy) (1407). Семантычны дуалізм гэтага слова бачны ў гістарычных запісах у часы Вітаўта. Адзін удзельнік сойму ў Луцку з Вроцлаву напісаў у лісце студзеня 1429 аб імператарскім намеры зрабіць Вітаўта карлём Літвы: machen herczog Wytolten eynen konyng der Leytten. У той жа час у 1407 Вітаўт прадставіў Вільню старэйшаму Манівіду з многімі лейці з Карэйкаў( Маркаўскі раён )


У адпаведнасці з дакумэнтамі 1532 лейці былі пасаджаны на нямецкай мяжы(y лейтях, на немецком py6eжи/жеребьи).


Артурас Дубонис
К вопросу о влиянии соседей на литовское общество
в период становления Литовского государства

В так называемом Летописце Переяславля Суздальского сохранилась интересная пейоративная глосса о *литве: литва … испръва исконнии даници и конокоръмци48. Отчасти она имеет подтверждение в литовском материале.
Речь идет о лейтях, о архаичной прослойке слуг великокняжеского двора villae regis, которая содействовала укреплению центральной власти на местах – лейтская служба (от лит. Nom. sg. *leita „литва“>leitis>Nom. pl.leičiai (
psv-777
 
Сообщения: 7482
Зарегистрирован: Вс мар 22, 2009 1:30 am
Откуда: Менск

Пред.След.

Вернуться в История

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: Google [Bot] и гости: 6